Dzis jest 26.06.2019, imieniny Jana, Pauliny, Rudolfiny
advert 1
advert 2
advert 3
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 10 czerwca 2014 19:45

To On w Ropczycach wznosił gmach oświaty…   /J. Król/


ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY  


Uroczyste obchody Święta Patrona Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza rozpoczęły się w drugim tygodniu maja od zachęcenia młodzieży do wzięcia udziału w konkursach poświęconych ks. Zwierzowi. Człowiekowi, który zmienił Ropczyce.


Finał nastąpił 5 czerwca 2014 r. Uczestnicy uroczystości w zorganizowanym szyku ze sztandarem szkoły przemaszerowali do Kościoła Matki Bożej, gdzie o godz. 830 księża: Artur Michalski i Paweł Karczmarczyk odprawili mszę św. Ks. Artur w homilii przedstawił Patrona jako wzór do naśladowania dla uczniów i nauczycieli.
Po mszy delegacja uczniów złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową szkoły i na grobie
ks. Zwierza.zobacz zdjęcia w galerii


Następnie na hali widowiskowo – sportowej Dyrektor Mariusz Pilch powitał zgromadzonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów. Zaszczycili nas swą obecnością: Dorota Strzyż – wicestarosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego, Stanisław Fąfara – Dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkół w Ropczycach i były długoletni dyrektor naszej szkoły,  Maria Miąso – emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach, Sławomira Marciniec – poetka i Maria Winkler – przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego w Zespole Szkół. Dyrektor przypomniał dokonania Patrona, które stały się powodem nadania szkole w 1998 r. jego imienia.
Z kolei głos zabrała p. Janina Słodyczka, zachęcając zebranych do obejrzenia filmu poświęconego ks. Zwierzowi. Narrator filmu – p. Józef Słodyczka przybliżył postać Księdza Profesora i jego działalność na rzecz rozwoju Ropczyc.


Zaproszeni goście: p. Maria Miąso, p. Stanisław Fąfara i p. Sławomira Marciniec, mający szczęście znać go osobiście,  zaprezentowali  wspomnienia i anegdoty, ukazujące Księdza jako wielkiego społecznika, ale także człowieka obdarzonego dużym poczuciem humoru. Pani Marciniec odczytała również swój wiersz.
Dziękujemy za uświetnienie naszej uroczystości.


Później część hali zamieniła się w scenę, na której pojawili się utalentowani szkolni artyści: Karolina Chmielowiec, Karolina Dec, Konrad Gąsior, Jerzy Kalisztan, Patrycja Karbowiok, Mateusz Lakowski, Dawid Nowak, Angela Popiel, Katarzyna Przybyło, Paweł Rzucidło, Paulina Szczepanek, Hubert Szczęch, Łukasz Wiktor,, Monika Zagaja, Marita Zając.  Program pt. „Wspomnienie o ks. Zwierzu” został przygotowany przez
p. Małgorzatę Bieniasz z młodzieżą z Koła Teatralnego „Na zakręcie” . Znalazły się w nim m.in. refleksje byłych absolwentów naszej szkoły, fragmenty artykułów prasowych i wiersz p. Haliny Rudny – pielęgniarki szkolnej.


W tym dniu zostały  rozstrzygnięte konkursy poświęcone Patronowi Szkoły, przygotowane przez panie polonistki: Małgorzatę Bieniasz i Renatę Tobiasz oraz Janinę Słodyczka – nauczycielkę historii.  Nagrody i dyplomy wręczała laureatom p. wicestarosta Dorota Strzyż, życząc im sukcesów w dalszym rozwijaniu uzdolnień plastycznych i dziennikar-
skich. W kategorii wywiad nagrody zdobyły: Katarzyna Stasiowska, Adrianna Ocytko, Kamila Sroka i Agnieszka Borowiec. Za plakaty nagrodzono: Sandrę  Drzystek, Mariolę Knych, Tomasza Ździebło, Marcelinę Pazdro i Marcina Grabowego.
Najlepsze  w kategorii test wiedzy okazały się: Ewelina Pociask, Agnieszka Borowiec
i Marcelina Paśko. Dużą znajomością biografii Księdza wykazali się także:  Mirosław Kulig, Joanna Maroń, Kamila Sroka, Katarzyna Czaja i Artur Koziński. Gratulujemy wiedzy i pomysłowości. Wywiady po dokonaniu autoryzacji opublikujemy wkrótce.


Częścią tradycji naszej szkoły jest Zespół Pieśni i Tańca „Halicz”. W jego wykonaniu zobaczyliśmy piękne tańce regionalne – lubelskie.
Młodzież naszej szkoły mogła się przekonać, że Patron to nie tylko pomnik na Rynku,
ale przede wszystkim autentyczny, zaangażowany w tworzenie lepszego życia człowiek, który zachęcał do wspólnego działania na rzecz społeczności, w której żył.  Mówił, że nie trzeba bać się błędów, bo tylko ktoś, kto nic nie robi, ich nie popełnia.

Warto odwiedzić bibliotekę szkolną, aby obejrzeć wystawę  ilustrującą życie i działalność ks. Zwierza. Jej autorkami są panie: Lucyna Sokołowska i Dorota Mucha.
Zapraszamy również do Izby Patrona, w której można zapoznać się z pamiątkami po nim.


 Dzień Patrona przygotowała młodzież z Zespołu Szkół pod opieką nauczycieli: Janiny Słodyczka, Małgorzaty Bieniasz, księdza Artura Michalskiego oraz przy współpracy: Ryszarda Niewiarowskiego i Przemysława Rojka. Zdjęcia wykonał Ryszard Kopciuszyński.


Dziękujemy uczniom i nauczycielom za okazaną pomoc.


Małgorzata Bieniasz, Janina Słodyczka

Poprawiony: wtorek, 10 czerwca 2014 20:46
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 140 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS