Dzis jest 22.05.2019, imieniny Emila, Neleny, Romy
advert 1
advert 2
advert 3
Sukces Marcina PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 15 czerwca 2014 19:17

„Marcin Ogrodnik po raz drugi laureatem ogólnopolskiego festiwalu”

 


W dniach 5-6 czerwca 2014 roku  odbył się w Łodzi IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej- od tradycji do współczesności pod hasłem – „O, sporcie - tyś radością,
o sporcie - tyś pokojem
”.


Uczestnikami  Festiwalu, który odbył się w Łódzkim Teatrze Muzycznym byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego kraju.
Organizatorami  Festiwalu byli: XV Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Łodzi, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód.


zobacz fotoreportaż z tej imprezy


Wsparcia finansowego i organizacyjnego udzielili: Fundacja „Russkiy Mir” i Prezydent Miasta Łodzi. Partnerami byli: XX LO im. J. Słowackiego w Łodzi, XXV Liceum Ogólnokształcące
im. S. Żeromskiego w Łodzi, XII Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego w Łodzi, Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej,
Uniwersytet Warszawski, Międzynarodowe Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Rosyjskiego i Literatury (MAPRYAL), Wydawnictwo Szkolne PWN i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Patronat honorowy objęli Ambasador Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Alekseev ,Prezydent Miasta Łodzi -Hanna Zdanowska, Wojewoda Łódzki- Jolanta Chełmińska i Łódzki Kurator Oświaty- Jan Kamiński, zaś patronat medialny- TVP Łódź oraz Radio Łódź.
Nad organizacją i przebiegiem Festiwalu czuwała pani Małgorzata Pawłowska- Dyrektor Artystyczny.


Celem Festiwalu jest zainteresowanie uczniów językiem rosyjskim, przybliżenie im piosenki rosyjskiej- tradycyjnej i współczesnej, motywacja nauczycieli do popularyzacji kultury rosyjskiej oraz zachęcenie młodzieży do kształtowania i doskonalenia własnych umiejętności językowych i artystycznych.


O ogromnej popularności języka rosyjskiego w Polsce świadczy fakt, iż w pierwszym etapie konkursu, który odbył się w marcu uczestniczyło ok. 300 wykonawców z całego kraju.
Po przesłuchaniu nagrań  Jury konkursu zakwalifikowało do udziału w finale  58 solistów,

10 duetów i 12 zespołów. Na scenie zabrzmiało ponad 100 piosenek. Repertuar młodych wykonawców był bardzo bogaty. Znalazły się w nim zarówno piosenki z minionych lat,
jak i najnowsze przeboje. Wśród finalistów Festiwalu już po raz trzeci znalazł się Marcin Ogrodnik - uczeń  Zespołu Szkół im ks. dra Jana Zwierza, przygotowany przez nauczyciela języka rosyjskiego - Anitę Bieniasz.


Zmagania uczestników oceniało jury w składzie - przewodnicząca dr hab. Ludmiła Szypielewicz – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Andrey Potiomkin- Wicedyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie, Krzysztof Marciniak - tenor, solista Teatru Wielkiego w Łodzi, Barbara Słabicka- dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Folkowe Inspiracje” w Łodzi, Ryszard Kruszyński- instruktor Pałacu Młodzieży w Łodzi, kierownik muzyczny zespołu Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon” i zespołu muzyki rosyjskiej „LECHaRUS”, Alla Pilipson- Dyrektor Biblioteki Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury
w Warszawie oraz Jerzy Smoliński- Prezes Stowarzyszenia Współpracy „Polska-Rosja”, Wiceprezes Stowarzyszenia Współpracy „Polska-Wschód”.

Jurorzy oceniali- poprawność językową, dobór repertuaru, umiejętności wokalne i sceniczne oraz ogólny wyraz artystyczny.


 W tym roku Marcin zaśpiewał piosenkę z repertuaru  znanego rosyjskiego piosenkarza
i aktora Nikołaja Karachencova „Lady Hamillton”. Występ naszego solisty został ciepło przyjęty przez publiczność, a jego piosenka spodobała się również jurorom. Marcin powtórzył swój sukces sprzed dwóch lat,  zdobywając II miejsca w kategorii solistów.

Zwycięzcy Festiwalu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, zaś wszyscy uczestnicy - Certyfikaty uczestnictwa.


anbe

Poprawiony: poniedziałek, 16 czerwca 2014 09:00
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 164 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS