Dzis jest 27.06.2019, imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława
advert 1
advert 2
advert 3
Światowy Dzień AIDS PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 04 grudnia 2014 16:15

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS.


1grudnia 2014 roku uczniowie  Zespołu Szkół im. ks. dra J. Zwierza w Ropczycach wysłuchali prelekcji poświęconej tematyce HIV/ AIDS. Prelekcję przygotowali Pedagodzy Szkolni wraz
z p. Renatą Kopala a zaprezentowały ją,
całej społeczności szkolnej  uczennice kl. III TEH Adrianna Ocytko i Katarzyna Stasiowska. Głównym celem zorganizowanej prelekcji było uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z AIDS , a także poinformowanie ich o sposobach zapobiegania  HIV/ AIDS. Dopełnieniem akcji edukacyjnych dotyczących profilaktyki HIV/ AIDS było zorganizowanie  3 grudnia zajęć o w/w tematyce dla klas pierwszych. Zajęcia poprowadziły uczennice: kl. III TEH Adrianna Ocytko i Katarzyna Stasiowska, uczennica  kl. II TBL Karolina Chmielowiec oraz uczeń kl. I TO b Krystian Chmura. W krótkim wstępie przypomniały zebranej młodzieży, że Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia na całym świecie.


tn_IMG_0292
tn_IMG_0295
tn_IMG_0303
tn_IMG_0305
tn_IMG_0309
1/5 


Dzień ten został ustanowionyw 1988r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Z tej okazji odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz kampanie edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV i AIDS.Symbolem, który nam się kojarzy z HIV i AIDS jest „Czerwona Kokardka”, oznacza solidarność z osobami żyjącymi z tym problemem, ich rodzinami
i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS.
Stanowi pierwszy krok upowszechnienia tej problematyki. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na jawne skojarzenia krew to namiętność (nie tylko gniew), walka, ale i miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.

W Polsce, zgodnie z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji „Światowego Dnia AIDS”. Otrzymują je osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości  życia osób żyjących z HIV chorych na AIDS,  bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w tej dziedzinie. Po krótkim wstępie młodzież rozwiązywała test dotyczący wirusa HIV i AIDS. W celu konfrontacji swojej wiedzy z faktami obejrzała  film  dzięki,  któremu przypomniała sobie, w jakich sytuacjach dochodzi do zakażenia wirusem, a w jakich nie.

Na koniec spotkania dokonano podsumowania informacji dotyczących HIV i AIDS oraz profilaktyki. Zajęcia cieszyły  się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, co przełożyło się na jej aktywny udział   w spotkaniu.
Zajęcia edukacyjne przygotowały p. Renata Kopala oraz pedagodzy szkolni: p. Aneta Bochenek
i p. Agnieszka Rymut. 


Aneta Bochenek

Agnieszka Rymut

Poprawiony: czwartek, 04 grudnia 2014 16:42
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 148 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS