Dzis jest 26.06.2019, imieniny Jana, Pauliny, Rudolfiny
advert 1
advert 2
advert 3
Profilaktyka antynikotykowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 05 grudnia 2014 21:12

,,Żyjmy dłużej, zdrowiej i ciekawiej"


W ramach programu profilaktyczno - wychowawczego pt. ,,Żyjmy dłużej lepiej i ciekawiej" opracowanego przez Pedagogów Szkolnych i Komisję Wychowania Fizycznego, w listo-
padzie w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza 18.11.2014 r. na hali widowiskowo-sportowej w Ropczycach odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Piłkę Ręczną Dziewcząt połączone z prelekcją przeprowadzoną przez Higienistkę Szkolną panią Halinę Rudny na temat szkodliwości palenia papierosów. Celem prelekcji było uświadomienie młodzieży, że palenie papierosów jest niebezpiecznym  uzależnieniem, niosącym za sobą wiele negatywnych skutków.


tn_IMG_0259
tn_IMG_0265
tn_IMG_0266
tn_IMG_0333
tn_IMG_0338
tn_IMG_0342
tn_IMG_0344
tn_IMG_0349
tn_IMG_0359
1/9 


Sięgając po papierosa, nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy wpaść w nałóg. Niewinne branie papierosa, "puszczanie dymka" dla szpanu,mody czy towarzystwa, często kończy się tym, że człowiek staje się ofiarą nikotyny. Bez papierosa nie może żyć , funkcjonować, staje się nerwowy i niecierpliwy.Palenie również powoduje bardzo poważne choroby. Są to nowotwory płuc i krtani. Nikotyna i substancje smoliste zatruwają cały organizm, powodują niedotlenienie serca, miażdżycę naczyń i prowadzą do zawału serca. Pani higienistka podkreśliła, że każdy papieros skraca życie palaczowi o kilka minut. Wynika to z tego, że każdy nałogowy palacz z własnej głupoty i na własne życzenie, skraca swe życie o parę lat. Z drugiej strony , szkodząc sobie, szkodzi także innym.
Pani Halina Rudny zwróciła również uwagę na to, że każdy palacz na co dzień nosi znamiona swego nałogu. Poszarzała cera, żółte zęby i palce, nieświeże
ubranie, przesiąknięte wonią papierosów. Wygląd ten jest zaprzeczeniem człowieka zdrowego, wysportowanego, eleganckiego, z niechęcią widzianego wśród ludzi, prowadzących zdrowy tryb życia.


W szkole w ramach programu profilaktycznego - wychowawczego pt.,,Żyjmy dłużej, lepiej
i ciekawiej" przeprowadzono podczas lekcji wychowawczych zajęcia z profilaktyki

 antynikotynowej, zorganizowano również wsród społeczności szkolnej konkurs plastyczny o w/w tematyce. Jury konkursowe w skład którego wchodzili pani  wicedyrektor Janina Pupa, nauczyciele WF pani Monika Kubik i pan Roman Bochenek wyłonili  zwycięzców:


I miejsce zajęła: Anna Jucha z kl. III TEH
II miejsce zajęła: Katarzyna Stasiowska z kl. III TEH i Krystian Chmura z kl. I TO b
III miejsce zajęli: Ewelina Pociask z kl. II TFS


Podsumowaniem konkursu było uroczyste wręczenie dyplomów i nagród w/w uczniom przez Panią wicedyrektor Janinę Pupa .
Celem programu profilaktycznego było propagowanie zdrowego stylu życia , przeciwdziałania uzależnieniom młodzieży.


Zespół Promocji Zdrowia i Komisja Wychowania Fizycznego dziękuje serdecznie Radzie Rodziców Zespołu Szkół za dofinansowanie nagród  dla młodzieży w wyżej wymienionych konkursach.


Aneta Bochenek
Monika Kubik

Poprawiony: piątek, 05 grudnia 2014 21:39
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 154 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS