Dzis jest 17.06.2019, imieniny Laury, Leszka, Marcjana
advert 1
advert 2
advert 3
Wykład multimedialny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 24 grudnia 2014 10:53

ZDZISŁAW BEKSIŃSKI – ARTYSTA FASCYNUJĄCY I PRZERAŻAJĄCY


9 grudnia 2014r. uczniowie kilkunastu klas Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza pod opieką nauczycieli uczestniczyli w wykładzie multimedialnym poświęconym artyście rodem z Sanoka – Zdzisławowi Beksińskiemu. Został zorganizowany przez panią Małgorzatę Bieniasz we współpracy z Fundacją Beksińskiego i Muzeum Historycznym w Sanoku w gościnnych progach Centrum Kultury w Ropczycach.

Z naszej szkoły udział wzięli uczniowie z klas: 2THT, 1THL , 1TOa, 2TBL, 2TFS, 2TEM
i 4 TMS.


Niektórzy z nich opisali swoje wrażenia.


- Poznałam wiele nieznanych mi dotąd informacji biograficznych i ciekawostek z życia Beksińskiego. Nie wiedziałam, że poza wspaniałymi obrazami robił zdjęcia i grafiki komputerowe. Style i kierunki plastyczne, w których tworzył to m.in. malarstwo wizyjne
i turpistyczne ze specyficznie zdeformowaną postacią ludzką. Jego dzieła są oniryczne, groteskowe, abstrakcyjne i fantastyczne. Dzięki niemu nastąpił duży przełom w fotografii
i malarstwie.

Duży wpływ na twórczość Beksińskiego miała muzyka. Podczas prelekcji dowiedziałam się, że miał znajomego za granicą, który przysyłał mu płyty. Pani Ewa Barycka – prowadząca spotkanie -opowiedziała, że gdy malował obrazy, za każdym razem słuchał innej piosenki, a płyt miał tak dużo, że zajmowały cztery ściany w pokoju.

Oglądnęliśmy także kilka wywiadów udzielonych przez artystę. Jeden z nich został nakręcony w jego mieszkaniu.  Pokazał, jak prostym był człowiekiem i jak bardzo lubił sól i pieprz w daniach.
Najbardziej wstrząsnęła mną informacja o tym, że został zamordowany kilka dni przed swoimi urodzinami.

Na sam koniec pani prowadząca miło nas zaskoczyła dwoma przygotowanymi zagadkami. Nagrodą za odpowiedź na pytanie był plakat z obrazem Zdzisława Beksińskiego. Każdy chciał go dostać, ale niestety tylko dwie osoby mogły wygrać.

Wyjście do Centrum Kultury było świetnym przeżyciem. Bardzo chętnie wybrałabym się na podobny wykład o innym znanym lub mniej znanym artyście.


 Klaudia Białek kl. 2 THT


- Wykład był - według wielu osób - bardzo ciekawy. Jednych zainteresowały tylko niektóre fakty z jego życia, inni uważają, że całe wydarzenie zasługuje na uwagę: „Pani Ewa Barycka bardzo fajnie opowiadała o Beksińskim, podobały mi się też obrazy i wypowiedzi artysty” (Justyna). „Obrazy Beksińskiego bardzo mnie zaskoczyły. Każdy z nich był inny,
o różnorodnej tematyce, co dawało duże możliwości interpretacji” -  powiedziała Klaudia, uczestniczka nietypowej lekcji. 

Byli i tacy, których najbardziej zainteresował artysta w kuchni. W końcu sztuka kulinarna to też sztuka Wink

Po tych kilku wypowiedziach uczniów naszej szkoły mogę stwierdzić, że mimo iż nie ujawniają w życiu codziennym tak wielkiego zainteresowania sztuką oraz artystami, są chętni, by poznawać nowych ciekawych ludzi i ich twórczość.


 Agnieszka Brzostowska kl. IITHT


- Celem spotkania było poznanie życia i twórczości artysty.  Na początku pani prowadząca przybliżyła nam biografię mężczyzny. Zdzisław Beksiński był to malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik, a także artysta posługujący się grafiką komputerową. Jego fotografie przedstawiały najczęściej ludzkie postacie, często w niecodziennych pozach.
Najbardziej zdziwiło mnie to, iż często nie nadawał dziełom tytułu. Ważne było dla niego, aby każdy odbiorca mógł sam je analizować . Podczas wykładu była wyświetlana prezentacja multimedialna z najważniejszymi informacjami, obrazy autora, również filmiki z jego wypowiedziami, dzięki czemu mogliśmy bliżej go poznać. Dostrzegłam, że był on bardzo mądrym i zabawnym człowiekiem, pomimo wszystkich nieszczęść, jakie go spotkały w życiu

Na końcu mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska jego pracom. Tematami  obrazów były przede wszystkim ciemne tajemnice, śmierć, marzenia i sny. Przedstawiały świat zawierający dużą ilość fantastycznych szczegółów. Każdy z nich  miał w sobie głęboki sens, który autor chciał nam przekazać. Szczególną uwagę zwróciłam na obraz przedstawiający odlatujący balon i dwa wilki. Możemy wnioskować, iż balon symbolizował dziecko, które odchodzi, natomiast wilki to rodzice, którzy z bólem serca patrzą na to i nic nie mogą zrobić.
Jedno jest pewne, wszystkie z tych obrazów były szokujące, fascynujące, okropne
i piękne zarazem. 

Chętnie ponownie wzięłabym udział w takim wykładzie. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie okazja.


Klaudia Chłopek kl.2THT


Niestety, nie mogłam uczestniczyć w spotkaniu. Dziękuję pani dyrektor Teresie Kiepiel za udostępnienie Centrum Kultury, paniom Małgorzacie Maroń i Anecie Dylskiej za pomoc w zorganizowaniu imprezy i uczniom za opis wrażeń i zdjęcia.  Małgorzata Bieniasz

Poprawiony: sobota, 27 grudnia 2014 14:13
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 179 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS