Dzis jest 27.06.2019, imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława
advert 1
advert 2
advert 3
Dzień Języka Ojczystego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 24 lutego 2015 21:12

Dzień Języka Ojczystego


21 lutego świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To dobra okazja do refleksji nad stanem współczesnej polszczyzny, promowania kultury języka i czytelnictwa.
Błędy i zubożenie słownictwa obserwujemy na co dzień. O konieczności ochrony języka polskiego nie trzeba nikogo przekonywać – Sejm uchwalił odpowiednią ustawę, działa Rada Języka Polskiego, organizowane są różne kampanie społeczno-edukacyjne, jak np. „Ojczysty. Dodaj do ulubionych”. Poziom umiejętności językowych bez wątpienia ma związek z czytelnictwem. Z sondażu przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową wynika, że  w 2014 roku przynajmniej jedną książkę przeczytało 41,7% Polaków. Co prawda, to o 2,5% więcej, niż dwa lata wcześniej, ale wizja 19 milionów ludzi nieczytających książek jest przytłaczająca. Na szczęście wśród czytających najwyższy odsetek stanowią młodzi ludzie - osoby między 15 a 19 rokiem życia (71%) oraz uczniowie i studenci (73%).Propagowanie czytelnictwa i kultury języka wśród młodzieży było głównym celem konkursu zorganizowanego z okazji  Dnia Języka Ojczystego w Zespole Szkół. W jego siódmej już edycji  wzięła udział rekordowa liczba uczniów (68), którzy mieli okazję nie tylko do zaprezentowania pasji czytelniczych, umiejętności oratorskich i talentów plastycznych, ale także szanse na zdobycie nagród czy celujących ocen z języka polskiego.

Pierwsza część konkursu odbyła się 20 lutego, w przeddzień MDJO. Test sprawdzający poprawność i kulturę języka pod hasłem „Znam swój język” pisało wówczas 38 uczniów. Stanęli przed nie lada wyzwaniem, bo jak powszechnie wiadomo, język polski do łatwych nie należy. Pomarańcz czy pomarańcza, karnister czy kanister, swetr czy sweter, o swoim synu czy synie,  wykład profesora Kołodko czy Kołodki – te i inne zawiłości językowe starali się rozstrzygnąć uczestnicy pierwszej kategorii konkursowej.
Finał konkursu miał miejsce 23 lutego w czytelni biblioteki szkolnej. Jury pracujące pod przewodnictwem p. dyrektor Janiny Pupy miało przyjemność obejrzenia plakatów propagujących czytelnictwo oraz wysłuchania prezentacji ciekawych  książek i prze-
mówień zachęcających do dbania o kulturę języka.

Dziewięć osób z wypiekami na twarzy dzieliło się z publicznością swoimi czytelniczymi pasjami, przekonując, że obcowanie z książką jest wielką przyjemnością, pasjonującą przygodą i najlepszym sposobem na spędzenie wolnego czasu. A co czytają nasi uczniowie? Utwory o miłości i trudnych wyborach życiowych, o zagadkach kryminalnych
i fantastycznych wiedźmińskich przygodach, o niełatwej historii wojennej i postapokalip-
tycznym świecie przyszłości. Opowieści, które wywołują uśmiech, a czasem wzruszenie, skłaniają do refleksji, budzą dreszcz emocji i ciekawość, co dalej. Uczestnicy konkursu recenzowali książki N. Sparksa, A. Sapkowskiego, M. Zusaka, D. Terakowskiej,
C. Lackberg i innych popularnych autorów.


Do czytania książek zachęcali też twórcy plakatów, którzy wykazali się zarówno dużą inwencją, m. in. w zakresie tworzenia haseł (np. Książka. Szczypta wyobraźni każdy szary dzień rozjaśni, Książka biletem do wyobraźni, Nie czytaj, bądź głupszy.),
jak i różnorodnymi zdolnościami plastycznymi. Niełatwym zadaniem było wyłonienie laureatów w tej kategorii, ponieważ na konkurs wpłynęło aż 19 plakatów i wiele z nich zasługiwało na nagrody. Część zostanie wyeksponowana w klasopracowniach oraz
w bibliotece szkolnej.


Na wyróżnienie zasługuje także przemówienie uczennicy klasy 2 PPW Wioletty Oleś, która, charakteryzując język współczesnych Polaków, uwrażliwiała młodych ludzi na kulturę i piękno języka ojczystego. Pomysłowością i sprawnością językową wykazali się również inni uczestnicy zmagań konkursowych, wymyślając oryginalne hasła, np. Język ojczysty musi być czysty. Dbaj o język swój ojczysty, byś nie został pośmiewiskiem.


Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego to wspaniała okazja do podjęcia zdrowej rywalizacji, zaprezentowania swoich umiejętności i zdolności,
do zdobycia ciekawych nagród. Książki i inne gadżety oraz dyplomy dla zwycięzców ufundowała po raz kolejny Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Podziękowania składamy także p. Lucynie Sokołowskiej za pomoc przy zorganizowaniu finału konkursu w bibliotece szkolnej. Prezentacje utalentowanych i pracowitych uczniów naszej Szkoły są świetną promocją placówki. Zadbali o nią sami uczestnicy konkursu, wymyślając ciekawe hasła. Oto niektóre z nich:  Lubisz wojsko czy tez straż? Tu u Zwierza wszystko masz.  Gdy chcesz wiedzę swą poszerzać, dołącz do nas – wstąp do Zwierza.  Uczniowie Zwierza – skazani na sukces.  Wybierz Zwierza, bo ja tu chodzę. 


Dziękujemy uczestnikom konkursu i gratulujemy zwycięzcom. Na koniec zacytujemy dwie przestrogi z prac konkursowych.


Prawdziwy Polak zachowuje kulturę swego języka.
Kto nie czyta, ten błądzi.
 

                        Małgorzata Maroń i Grażyna Szypuła


Laureaci konkursu polonistycznego z okazji Dnia Języka Ojczystego.


Test  (Znam swój język)

  1. Karolina Chmielowiec - 2 TBL (46 p.)
  2. Magdalena Baran - 3 PW (45,5 p.)
  3. Tobiasz Stanek - 3 PW i Mariola Knych - 3 THT (po 44,5 p.)


Przemówienie (kultura języka)

  1. Wioletta Oleś - kl. 2 PPW

Prezentacja książki (Czytam, bo lubię!)

  1.  Karolina Chmielowiec - kl. 2 TBL
  2.  Dominika Chełpa - kl. 3 TEH
  3. Konrad Gąsior - kl. 3 TMT


Plakaty (propagowanie czytelnictwa)

  1. Agata Ozga - kl. 4 TEM
  2. Sylwia Sowa - kl. 1 TEF
  3. Dariusz Iwan - kl. 3 TB

Poprawiony: czwartek, 26 lutego 2015 13:10
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 172 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS