Dzis jest 24.05.2019, imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny
advert 1
advert 2
advert 3
Żołnierze Wyklęci PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 03 marca 2015 10:18

Pamiętamy…Od 2011 obchodzimy ważny dzień w naszej historii, 1-go marca wspominamy Żołnierzy wyklętych – wielkich bohaterów, rycerzy niezłomnych. Patronat honorowy nad tegorocznymi obchodami w Ropczycach dzięki inspiracji ks. Artura Michalskiego objęło Starostwo Powiatowe, Burmistrz Miasta oraz rzeszowski oddział IPN-u.
Wstępem do głównych obchodów tego święta była hip-hopowa lekcja historii, czyli koncert Tadka Polkowskiego zorganizowany dla uczniów ropczyckich szkół ponadgimnazjalnych, który odbył się 27 lutego na hali widowiskowo – sportowej. Ten artysta wnosi na polski rynek muzyczny prawdziwą polską historię. To brzmi banalnie, ale nie jest banalne. Prawda jest potrzebna młodym ludziom jak mało co. W swoich, chwytających za serce tekstach, przypomniał wszystkim kawał wielkiej historii, uświadamiając, że nie wolno nam zapomnieć o ludziach honoru i wartościach, które często dziś tracą znaczenie.1 marca główne obchody rozpoczęły się Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej z udziałem Oddziału Kawalerii w barwach 20. Pułku Ułanów Wierzawice. Następnie w Centrum Kultury odbyła się premiera spektaklu „Lacrimosa. Rzecz o Łukaszu Cieplińskim” przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach pod opieką Renaty Dumary, Diany Dumary, Anety Dylskiej i profesjonalistki – aktorki Teatru W. Siemaszkowej Marioli Łabno – Flaumenhaft. To wzruszające przestawienie przypomniało czym jest prawdziwe bohaterstwo, tym bardziej, że aktorami byli wyłącznie uczniowie i absolwenci, którym minione dzieje nie są obojętne. Swoją postawą pełną powagi i poświęcenia dali  wielkie świadectwo dojrzałości i nowoczesnego patriotyzmu.


Organizatorami uroczystości byli: Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach, Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach, Centrum Kultury w Ropczycach oraz Oddział Kawalerii w barwach 20. Pułku Ułanów Wierzawice. Swoją ogromną wrażliwością sceniczną podzielili się z publicznością: Maciej Nawała, Karolina Chmielowiec, Klaudia Drygaś, Jakub Mosior, Aleksander Mądro, Jakub Kisiel, Dominik Przybyła, Mateusz Lakowski, Konrad Gąsior, Seweryn Matysek, Kamil Płoch, Tomasz Piecuch i Paweł Rzucidło. Wsparcia technicznego udzielił natomiast Dawid Nowak.
Autorkami zdjęć są uczennice klas fototechnika: Katarzyna Przybyła i Ewelina Pociask.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spektakle!Aneta Dylska

Poprawiony: wtorek, 03 marca 2015 12:37
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 182 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS