Dzis jest 27.06.2019, imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława
advert 1
advert 2
advert 3
V Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 01 czerwca 2015 06:37

„Życzymy Wam szczęścia”- sukces uczennicy Zespołu Szkół w Ropczycach
na Ogólnopolskim Festiwalu w Łodzi


W dniach 28-29 maja 2015 roku  odbył się w Łodzi V Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej- od tradycji do współczesności pod hasłem – „Życzymy wam szczęścia”.

Uczestnikami  Festiwalu, który odbył się w Łódzkim Teatrze Muzycznym byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego kraju.
Organizatorami  Festiwalu byli: XV Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Łodzi, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Rosyjski Ośrodek Nauki
i Kultury w Warszawie,  Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska-Rosja.


Wsparcia finansowego i organizacyjnego udzielili: Fundacja „Russkiy Mir” i Prezydent Miasta Łodzi. Partnerami byli: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód,  XXV Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Łodzi, XX  LO im. J. Słowackiego w Łodzi, XII Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego w Łodzi, Publiczne LO Politechniki Łódzkiej, Wydawnictwo Szkolne PWN, Języki Obce w Szkole, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji,  Instytut Rusycystyki UW, Międzynarodowe Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Rosyjskiego
i Literatury (MAPRYAL) oraz Panta  Plast Sp.z o.o.


Patronat honorowy objęli Ambasador Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej ,Prezydent Miasta Łodzi, Wojewoda Łódzki i Łódzki Kurator Oświaty, zaś patronat medialny- TVP Łódź, Radio Łódź,  ЕВРОПА. RU oraz portal RUmuzzik.


zobacz fotorepirtaż z wydarzenia


Nad organizacją i przebiegiem Festiwalu czuwała pani Małgorzata Pawłowska - Dyrektor Artystyczny.
Celem Festiwalu jest zainteresowanie uczniów językiem rosyjskim, przybliżenie im piosenki rosyjskiej- tradycyjnej i współczesnej, motywacja nauczycieli do popularyzacji kultury rosyjskiej oraz zachęcenie młodzieży do kształtowania i doskonalenia własnych umiejętności językowych
i artystycznych.

O ogromnej popularności języka rosyjskiego w Polsce świadczy fakt, iż w pierwszym etapie konkursu, który odbył się w marcu uczestniczyło ok. 250 wykonawców z całego kraju.
Po przesłuchaniu nagrań  Jury konkursu zakwalifikowało do udziału w finale  65 solistów,
12 duetów
i 7 zespołów. Na scenie zabrzmiało ponad 100 piosenek. Repertuar młodych wykonawców był bardzo bogaty. Znalazły się w nim zarówno piosenki z minionych lat,
jak i najnowsze przeboje.


Wśród finalistów Festiwalu już po raz piąty znalazły się uczennice Zespołu Szkół im ks. dra Jana Zwierza, (przygotowane przez nauczyciela języka rosyjskiego - Anitę Bieniasz) -  Karolina Chmielowiec i Monika Zagaja.
Zmagania uczestników oceniało jury w składzie - przewodnicząca dr hab. Ludmiła Szypielewicz – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Krzysztof Marciniak - tenor, solista Teatru Wielkiego w Łodzi, Ryszard Kruszyński- instruktor Pałacu Młodzieży w Łodzi, kierownik muzyczny zespołu Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon” i zespołu muzyki rosyjskiej „LECHaRUS”, Alla Pilipson- filolog, szkoła przy Ambasadzie Rosyjskiej w Polsce oraz Władimir Litarenko- przedstawiciel Fundacji „Russkij mir” w Moskwie.

Jurorzy oceniali- poprawność językową, dobór repertuaru, umiejętności wokalne i sceniczne oraz ogólny wyraz artystyczny.
Karolina Chmielowiec wykonała piosenkę „Nikt i nigdy”  z repertuaru znanej rosyjskiej piosenkarki i aktorki - Aleny Sviridowej. Monika Zagaja zaprezentowała dwie piosenki- „Słońce” (z repertuaru popularnej ukraińskiej wokalistki-Ani Lorak) oraz „Prowansja” ( jeden z modniejszych ostatnio hitów piosenkarki Jolki).


Występ naszych solistek został ciepło przyjęty przez publiczność.  A  piosenka „Prowansja”
w wykonaniu Moniki Zagaji spodobała się również jurorom, którzy przyznali Jej zaszczytne
II miejsce
w kategorii solistów. Cieszy fakt, iż Monika powtórzyła ubiegłoroczny sukces swojego szkolnego kolegi Marcina Ogrodnika, który również zdobył w finale festiwalu II miejsce.


Zwycięzcy Festiwalu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, zaś wszyscy uczestnicy - Certyfikaty uczestnictwa.

Poprawiony: poniedziałek, 01 czerwca 2015 06:53
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 159 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS