Dzis jest 27.06.2019, imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława
advert 1
advert 2
advert 3
Program profilaktyczno-wychowawczy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 03 grudnia 2015 18:25

"Żyjmy dłużej, zdrowiej i ciekawiej"


W ramach programu profilaktyczno - wychowawczego pt. "Żyjmy dłużej lepiej i ciekawiej" opracowanego przez Pedagogów Szkolnych i Komisję Wychowania Fizycznego,
w listopadzie w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza 30.11.2015r. na hali widowiskowo-sportowej w Ropczycach odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Piłkę Siatkową Dziewcząt połączone z prelekcją przeprowadzoną przez Higienistkę Szkolną panią Halinę Rudny na temat szkodliwości palenia papierosów. Celem prelekcji było uświadomienie młodzieży, że palenie  papierosów jest niebezpiecznym uzależnieniem, niosącym za sobą wiele negatywnych skutków. Sięgając po papierosa, nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy wpaść w nałóg. Niewinne branie papierosa, "puszczanie dymka" dla szpanu,mody czy towarzystwa, często kończy się tym, że człowiek staje się ofiarą nikotyny. Bez papierosa nie może żyć, funkcjonować, staje się nerwowy i niecierpliwy. Palenie również powoduje bardzo poważne choroby. Są to nowotwory płuc i krtani.

Nikotyna i substancje smoliste zatruwają cały organizm, powodują niedotlenienie serca, miażdżycę naczyń i prowadzą do zawału serca. Pani higienistka podkreśliła, że każdy papieros skraca życie palaczowi o kilka minut. Wynika to z tego, że każdy nałogowy palacz z własnej głupoty i na własne życzenie, skraca swe życie o parę lat. Z drugiej strony, szkodząc sobie, szkodzi także innym. Pani Halina Rudny zwróciła również uwagę na to, że każdy palacz na co dzień nosi znamiona swego nałogu. Poszarzała cera, żółte zęby
i palce, nieświeże ubranie, przesiąknięte wonią papierosów. Wygląd ten jest zaprzeczeniem człowieka zdrowego, wysportowanego, eleganckiego, z niechęcią widzianego wśród ludzi, prowadzących zdrowy tryb życia. W szkole w ramach programu profilaktycznego - wychowawczego pt . "Żyjmy dłużej ,lepiej i ciekawiej"  przeprowadzono podczas lekcji wychowawczych  zajęcia z profilaktyki antynikotynowej, zorganizowano również wsród społeczności szkolnej konkurs plastyczny o w/w tematyce.

Jury konkursowe w skład którego wchodzili pani  wicedyrektor Janina Pupa, nauczyciele WF pani Monika Kubik i pan Roman Bochenek wyłonili  zwycięzców:

I miejsce zajęły : 

Katarzyna Stasiowska z kl. IV TEH                               

Angelika Popiel z kl. III TFS

Katarzyna Bochnak z kl. IV TH 

Paulina Urbanek z kl. IV TH


II miejsce zajął :  

Mikołaj Róg z kl. III TO

tn_20151130_082225_resized
tn_20151130_082521_resized
tn_20151203_114039_resized
tn_20151203_114222_resized
1/4 

Podsumowaniem konkursu było uroczyste wręczenie dyplomów i nagród w/w uczniom przez Panią wicedyrektor Janinę Pupa .Celem programu profilaktycznego było propagowanie zdrowego stylu życia , przeciwdziałania uzależnieniom młodzieży. 

 


 Aneta Bochenek  

Agnieszka Rymut

Poprawiony: czwartek, 03 grudnia 2015 18:42
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 352 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS