Dzis jest 22.05.2019, imieniny Emila, Neleny, Romy
advert 1
advert 2
advert 3
Światowy Dzień AIDS PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 07 grudnia 2015 14:14

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS.


1grudnia 2015 roku uczniowie Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach wysłuchali prelekcji poświęconej tematyce AIDS/HIV. Prelekcję przygotowali Pedagodzy szkolni a zaprezentowały ją całej społeczności szkolnej uczennice kl. IV TEH Adrianna Ocytko i Katarzyna Stasiowska. Głównym celem zorganizowanej prelekcji było uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z AIDS, a także poinformowanie ich
o sposobach zapobiegania HIV/ AIDS. Dopełnieniem akcji edukacyjnych dotyczących profilaktyki HIV/ AIDS było zorganizowanie  3 grudnia zajęć o w/w tematyce dla klas pierwszych. Zajęcia poprowadzili uczniowie  klasy 1 TBF: Linda Sowizrał, Natalia Sowa, Jan Ochał  oraz Jakub Wrona. W krótkim wstępie uczniowie przypomnieli zebranej młodzieży, że Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia na całym świecie. Dzień ten został ustanowionyw 1988r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Z tej okazji odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz kampanie edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV i AIDS.

tn_20151203_075450_resized
tn_20151203_080711_resized
tn_20151203_081137_resized
tn_20151203_085034_resized
tn_20151203_101235_resized
tn_20151203_111726_resized
1/6 


Symbolem, który nam się kojarzy z HIV i AIDS jest „Czerwona Kokardka”, oznacza solidarność z osobami żyjącymi z tym problemem, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie   i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok upowszechnienia tej problematyki. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na jawne skojarzenia krew to namiętność (nie tylko gniew), walka, ale i miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. W Polsce, zgodnie  z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji „Światowego Dnia AIDS”. Otrzymują je osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w tej dziedzinie. Po krótkim wstępie młodzież rozwiązywała test dotyczący wirusa HIV i AIDS. W celu konfrontacji swojej wiedzy z faktami obejrzała film dzięki, któremu przypomniała sobie, w jakich sytuacjach dochodzi do zakażenia wirusem,
a w jakich nie. Na koniec spotkania dokonano podsumowania informacji dotyczących HIV i AIDS oraz profilaktyki. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, co przełożyło się na jej aktywny udział  w spotkaniu.

Zajęcia edukacyjne przygotowały  p. Renata Kopala oraz pedagodzy szkolni: p. Aneta Bochenek i p. Agnieszka Rymut. 


Aneta Bochenek
 Agnieszka Rymut

Poprawiony: poniedziałek, 07 grudnia 2015 14:30
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 120 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS