Dzis jest 27.06.2019, imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława
advert 1
advert 2
advert 3
Dzień Języka Ojczystego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 11 lutego 2016 15:51

Dzień Języka Ojczystego w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza


Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, odbył się w Zespole Szkół już po raz ósmy.  Organizatorki - p. Małgorzata Maroń
i p. Grażyna Szypuła -  za najważniejsze cele przyjęły propagowanie kultury języka i premiowanie czytelnictwa.

W tegorocznej edycji wzięło udział aż  63 uczniów, dla których była to nie tylko okazja do rywalizacji i zaprezentowania swoich pasji czytelniczych,  umiejętności oratorskich i talentów artystycznych, ale także szansa na zdobycie nagród oraz celujących i bardzo dobrych ocen z języka polskiego.
Pierwsza część konkursu odbyła się już 5 lutego. Test sprawdzający poprawność i kulturę języka pod hasłem „Znam swój język” pisało wówczas 33 uczniów. Stanęli przed nie lada wyzwaniem, bo jak powszechnie wiadomo, język polski do łatwych nie należy.

Najlepiej z zadania wywiązali się następujący uczniowie:
1. miejsce – Karolina Zapał (kl. 1 TE),
2. miejsce – Radosław Dziadowiec (4 TMS),
3.miejsce – Katarzyna Przybyła (4 TFO).


Finał konkursu miał miejsce w czytelni biblioteki szkolnej 9 lutego. Gościem honorowym imprezy był Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Ropczycko-Sędziszowskim – pan Stanisław Skiba. Jako polonista uczestniczył w pracach jury, któremu tradycyjnie przewodniczyła pani Dyrektor Janina Pupa. Niełatwym zadaniem okazał się wybór najlepszych spośród 14 pasjonujących prezentacji książek, 2 prze-
mówień zachęcających rówieśników do czytania oraz  17 plakatów.

Wierni czytelnicy z wypiekami na twarzy opowiadali o swoich lekturowych fascynacjach, przekonując, że obcowanie z książką jest wielką przyjemnością, przygodą, okazją do wzruszeń i świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Tym samym obalali mit, że młodzież nie czyta książek. Laureatami tej kategorii konkursowej zostali następujący uczniowie: 1. miejsce – Karolina Chmielowiec z klasy 3 TBL, 2. miejsce – Karolina Rusin z kl. 1 TL, 3. miejsce ex equo Radosław Dziadowiec (4 TMS) i Damian Szeliga (2 THL).
W tej kategorii, stojącej na wysokim poziomie, jury przyznało trzy wyróżnienia dla: Michała Jakubika (4 TMS), Wioletty Tokarz (3 TEM) oraz Jolanty Kowalskiej (1 TE). Przemówienia mówiące o wyższości czytania książek nad oglądaniem ich adaptacji filmowych brawurowo wygłosiły uczennice – Dominika Chełpa z kl. 4 TEH i Anna Chlewicka z kl. 1 TE.

Rok 2016 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Henryka Sienkiewicza w związku z setną rocznicą śmierci Noblisty. Z tej okazji na konkurs wpłynęło 17 plakatów poświęconych życiu i twórczości tego wybitnego polskiego pisarza lub będących ilustracjami do jego dzieł. Również w tej kategorii trudno było wyłonić laureatów, wiele plakatów zasługiwało na nagrodzenie. Najlepszymi okazały się prace uczennic klasy 3 TEM: Karoliny Ochab, Andżeliki Nędzy i Pauliny Stec. Jury przyznało także dwa wyróżnienia – dla  Jessiki Żurek (2 TEF) i Adriana Książka (1 TBF).


Jak widać z powyższego sprawozdania, nasz Zespół Szkół dba o wszechstronny rozwój młodzieży. Wśród zawodowców - np. ekonomistów czy mechaników samochodowych - doceniamy osoby o zdolnościach humanistycznych i artystycznych. A nasi uczniowie uczestniczą w promocji szkoły, np. wymyślając takie hasła:

•    Hej, ty! Dobrze wiesz, że najlepszy jest Zwierz!
•    Lepszej szkoły nie znajdziecie, Zwierz najlepszy jest w powiecie!
•    Wybierajcie szkołę Zwierza, tutaj każdy mądry zmierza!
•    Ja to wiem i ty to wiesz, że w Ropczycach najlepszy - Zwierz!


Nagrody książkowe i dyplomy dla zwycięzców ufundowała po raz kolejny Rada Rodziców
i p. Lucyna Sokołowska, gadżety przeznaczył na ten cel Dyrektor Zespołu Szkół
im. ks. dra J. Zwierza - p. Mariusz Pilch.


Dziękujemy! Organizatorki konkursu składają także podziękowania wszystkim jego uczestnikom, członkom jury, koleżankom polonistkom i bibliotekarkom.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok.


Pamiętajmy, że język to nasze dobro narodowe, o które musimy dbać nie tylko od święta.                    


Małgorzata Maroń i Grażyna Szypuła

Poprawiony: piątek, 12 lutego 2016 18:51
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 172 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS