Dzis jest 22.05.2019, imieniny Emila, Neleny, Romy
advert 1
advert 2
advert 3
Dzień Żołnierzy Wyklętych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 03 marca 2016 09:14

Dzień Żołnierzy Wyklętych


Wojna się nie skończyła…
Nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym,
niepodległym, Państwie Polskim…
Daję wam ostatni rozkaz. Dalszą swą prace i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa.

 


Tak brzmiał fragment ostatniego rozkazu dla oficerów i żołnierzy Armii Krajowej
z dn. 19 stycznia 1945 roku wypowiedziany przez generała brygady  Leopolda Okulickiego pseudonim „Niedźwiadek”.Ostatni rozkaz nie był sygnałem do odwrotu, tylko do trwania przy „Świętej Wojnie”, tak narodziła się konspiracja niepodległościowa, antykomunistyczna i antysowiecka. Polskie podziemie niepodległościowe jako zjawisko masowe istniało do wiosny 1947 roku. Data ta nie oznaczała jednak definitywnego końca. Symbolicznym końcem zbrojnego oporu oporu była śmierć Józefa Fronczaka pseudonim „Lalek” zabitego przez ZOMO 21 października 1963 roku. Także i ta data nie zamyka dziejów Konspiracji powojennej. Do końca PRL-u w całym kraju ukrywało się pod fałszywymi nazwiskami wielu żołnierzy podziemia.

Mówi się o nich „Żołnierze Wyklęci ”, ale lepiej było by ich nazywać „niezłomnymi”, bo przecież wróg ich wyklął a nie naród.


Major Zygmunt Szendzielarz pseudonim „Łupaszko” w apelu do żołnierzy wojska „ludowego” w marcu 1946 roku tak mówił.
Nie jesteśmy żadną „bandą”, jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. Niejeden z waszych ojców i braci jest z nami.
Zbiorowość „żołnierzy wyklętych” zapłaciła za przywiązanie do tradycji niepodległościowej cenę najwyższą, cenę życia, cenę prześladowania, cenę zrujnowanego zdrowiai bycia obywatelami II kategorii w PRL-u.


Ponad 5 tysięcy osób zostało skazane przez sądy wojskowe na karę śmierci. Ponad 21 tysięcy zmarło lub zostało zamordowanych w wyniku brutalnych przesłuchań w więzieniach. Wielu, około 20 tysięcy zostało zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędu bezpieczeństwa.
To właśnie tego dnia w 1951 roku, w więziennej piwnicy na Mokotowie w Warszawie zginęli z rąk kata wybitni polscy oficerowie, członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WIN z pułkownikiem Łukaszem Cieplińskim na czele. Na tę pamiątkę  Sejm i Senat RP w 2011 roku ustanowił dzień 1 marca jako święto państwowe poświęcone pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
W naszej szkole 1 marca każda z klas odsłuchała powyższego Apelu przez radiowęzeł szkolny oraz  odśpiewała Hymn Narodowy by upamiętnić i oddać hołd „Żołnierzom Niezłomnym”.


Cześć i Chwała Bohaterom!!!


Reportaż przygotowała Janina Słodyczka wraz z uczniami 2PP Sewerynem Matyskiem i Tomaszem Piecuchem

Poprawiony: piątek, 04 marca 2016 14:06
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 115 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS