Dzis jest 22.05.2019, imieniny Emila, Neleny, Romy
advert 1
advert 2
advert 3
Stop Narkotykom PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 05 kwietnia 2016 19:33

Stop Narkotykom - Bezpieczne Dorastanie


W ramach programu profilaktyczno - wychowawczego pt. "Stop Narkotykom -  Bezpieczne Dorastanie" opracowanego przez Pedagogów Szkolnych i Komisję Wychowania Fizycznego, w marcu w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza 07.03.2016r. na hali widowiskowo-sportowej w Ropczycach odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Piłce Halowej  Dziewcząt połączone z prelekcją przeprowadzoną przez Higienistkę Szkolną panią Halinę Rudny na temat negatywnego wpływu brania narkotyków. Celem prelekcji było uświadomienie młodzieży, że narkotyki są niezwykle szkodliwe. Uzależnienie to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną, która powoli niszczy cały organizm. Wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów, lecz także mogą zmieniać psychikę człowieka. Uzależnienie psychiczne od narkotyków powoduje, że zachwiana zostaje psychika osoby uzależnionej. Nagle wszystko inne przestaje być ważne – liczy się tylko przyjmowanie narkotyku.
Taka osoba zaniedbuje wszystkie czynności życia codziennego. Oprócz tego wzrasta u niej tolerancja na narkotyk, przez co musi zażywać ciągle więcej i więcej. Leczenie tego typu uzależnienia jest bardzo trudne i odbywa się w specjalnych poradniach i grupach terapeutycznych.. Dużo częściej jednak narkotyki wywołują lub prowadzą do wielu chorób psychicznych.

tn_20160405_104954_resized
tn_20160405_105051_resized
tn_20160405_105101_resized
tn_20160405_105114_resized
tn_20160405_105133_resized
tn_20160405_105145_resized
tn_20160405_105214_resized
tn_IMG_0007
tn_IMG_0008
tn_IMG_0009
01/10 

Choroby psychiczne, na które narażeni są narkomani, to przede wszystkim: 

zaburzenia osobowości ,
zaburzenia nastroju,
psychozy,
depresja,
nerwica,

stany lękowe.

Same narkotyki mogą także wywołać schorzenia takie, jak:

napady padaczkowe,
udar mózgu,
zawał serca,
uszkodzenia nerek,
uszkodzenia wątroby.


Pani Halina Rudny zwróciła również uwagę na konieczność kształtowania przez młodego człowieka odpowiedzialności i postawy asertywnej oraz zachęcała do  prowadzenia zdrowego trybu życia.W szkole w ramach programu profilaktycznego - wychowawczego pt."Stop Narkotykom - Bezpieczne Dorastanie" zorganizowano również  wsród społeczności szkolnej konkurs   plastyczny o w/w tematyce. Jury konkursowe w skład którego wchodzili pani  wicedyrektor Janina Pupa, nauczyciele WF pani Monika Kubik i pan Roman Bochenek wyłonili zwycięzców:


 1. miejsce zajęły: Ewelina Jabłońska kl. II TEF
  Magdalena Zapał kl. II TEF
 2. miejsce zajęła: Adrianna Ocytko kl. IV TEH
 3. miejsca zajęli: Katarzyna Bochnak kl. IV THT
  Angelika Popiel  kl. III  TFS
  Bartłomiej Fryz  kl. IV TB
  Mikołaj Róg  kl. III TO


Podsumowaniem konkursu było uroczyste wręczenie dyplomów i nagród w/w uczniom przez Panią wicedyrektor Janinę Pupa. Celem programu profilaktycznego było propagowanie zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie  uzależnieniom młodzieży. 


 Aneta Bochenek
Agnieszka Rymut

Poprawiony: wtorek, 05 kwietnia 2016 19:58
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 171 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS