Dzis jest 17.06.2019, imieniny Laury, Leszka, Marcjana
advert 1
advert 2
advert 3
Wystawa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 29 kwietnia 2016 10:46

Na styku kultur


W Bibliotece szkolnej od połowy marca do połowy kwietnia br. była zorganizowana i prezentowana ekspozycja Na styku kultur. Tak dalecy, a tak bliscy.
Ekspozycja prezentowała kulturę i życie ludności z odległych kontynentów: afrykańskiego - gównie Wybrzeża Kości Słoniowej oraz azjatyckiego – głównie Syrii. Można było na niej zobaczyć tradycyjne, odświętne ubiory afrykańskie i arabskie oraz przedmioty codziennego użytku – łyżki, noże, miseczki, arabski tygielek do parzenia kawy i imbryk do parzenia herbaty. Swoje miejsce na wystawie miał bogaty zbiór  wyrobów rękodzieła artystycznego w tym ludowe instrumenty afrykańskie – fletnia, afrykańska harfa i bębny, balafon, grzechotka z tykwy i inne instrumenty perkusyjne.


Wystawę dopełniała bogata paleta malarstwa – piękne afrykańskie batiki wykonane na płótnie z wykorzystaniem naturalnych barwników, a ponadto obrazy olejne syryjskiego malarza Mahmuda Shaheen. Uwagę oglądających przykuwał bogaty  zbiór rzeźb z hebanu oraz brązu, a ponadto efektowne, wyrzeźbione w drewnie maski afrykańskie. Aby oddać charakter kultury mieszkańców Syrii nie mogło też zabraknąć książek w języku arabskim w tym wydane po arabsku Sonety krymskie Adama Mickiewicza. Zwiedzający mogli usłyszeć jak brzmi alfabet arabski czy też poznać arabskie zwroty grzecznościowe oraz zobaczyć książki do nauki tego języka. Kolejnym wartym uwagi elementem ekspozycji były ciekawostki przyrodnicze: owoc kakaowca, owoc baobaba, bulwa manioku, strąk z drzewa Płomień Afryki oraz bogaty zbiór zdjęć i widokówek z tych kontynentów. Zwiedzający mogli też zobaczyć jak wygląda ziemia afrykańska czy też dowiedzieć się jakie Arabowie mają amulety.


Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności i odwiedziło ją prawie 1000 osób. Wszystkim odwiedzającym bardzo dziękujemy za docenianie naszych inicjatyw, bo to już kolejna z wielu wystaw jakie organizowałyśmy. A miłe słowa za które serdecznie dziękujemy i prośby o kolejne wystawy są dla nas impulsem do ich planowania i organizowania.


 
Lucyna Sokołowska
Dorota Mucha

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2016 10:51
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 175 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS