Dzis jest 18.06.2019, imieniny Elżbiety, Marka, Pauli
advert 1
advert 2
advert 3
Wycieczka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 31 maja 2016 20:00

Wycieczka Szlakiem Orlich Gniazd


Tzw. Szlak Orlich Gniazd to jedna z najciekawszych tras turystycznych w Polsce.
Znajduje się  na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Obfituje w osobliwości przyrodnicze oraz zamki, które miały strzec granicy Królestwa Polskiego głównie przed najazdem Czechów od strony Śląska. Pracownicy Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza wraz z członkami rodzin (39 osób) mieli okazję i niewątpliwą przyjemność podążać tym szlakiem w trakcie wycieczki zorganizowanej przez p. Janinę Słodyczkę i p. Mariusza Koniecznego.Wyprawa rozpoczęła się rankiem 27 maja 2016 r. w Ropczycach, skąd wycieczkowicze nowym, wygodnym autokarem szkolnym udali się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Spacerując wraz z przewodnikiem Doliną Prądnika, mogli podziwiać liczne wąwozy, ostańce skalne, wyżłobione w wapieniu doliny czy jaskinie. Wśród nich znalazły się: Brama Krakowska, Grota Łokietka, kaplica „Na wodzie” czy Maczuga Herkulesa – symbol parku. Pięknie odnowiony Zamek Pieskowa Skała – perełka architektury renesansowej – był pierwszym zamkiem zwiedzanym na jurajskim szlaku. W drodze do miejscowości Poraj, leżącej nad malowniczym jeziorem,  gdzie zaplanowany został punkt zakwaterowania, można było zobaczyć jeszcze jedną osobliwość – Pustynię Błędowską, największy obszar lotnych piasków w Europie.Następnego dnia udaliśmy się do uroczego miasteczka Olsztyna. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od skansenu rzeźbiarza ludowego, którego dziełem życia jest m.in. ruchoma szopka. Nad miastem górują ruiny XIV-wiecznego zamku królewskiego zniszczonego przez Szwedów, który „zdobyliśmy” tej upalnej soboty. W miejscowości Złoty Potok, spacerując lasem do źródła rzeki Wiercica, zatrzymaliśmy się przy tzw. Bramie Twardowskiego, jednym z najpiękniejszych ostańców Jury. Następnie przejechaliśmy do dawnej posiadłości Raczyńskich, aby zobaczyć pałac oraz dwór, w którym w roku 1857 żył i tworzył Zygmunt Krasiński. W muzeum można było oglądnąć pamiątki po tym wieszczu romantycznym. Po zwiedzeniu cmentarza żydowskiego w Żarkach, udaliśmy się do Leśniowa, aby nabrać wody z cudownego źródełka i pomodlić się w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin. Ojcowie Paulini bardzo dbają o swój klasztor, w którym „uśmiechnięta Pani” udziela  łask rzeszom pielgrzymów.Trzeci dzień wycieczki przeznaczony był na zwiedzanie kolejnych zamków na szlaku jurajskim.  Przysiadły one na wysokich skałach niczym orle gniazda i dlatego były tak trudno dostępne dla wrogów. Pierwszym był zamek w Mirowie, zbudowany (jak większość) za czasów Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Następnym zamek Bobolice, który został pięknie odbudowany i dzięki obecnemu właścicielowi Laseckiemu cieszy oczy turystów. Po przyjeździe do Podzamcza zwiedziliśmy ruiny gotycko – renesansowego zamku Ogrodzieniec, wzniesionego przez Bonerów. Ta największa z twierdz na szlaku naszej podróży była ostatnim punktem programu wycieczki.
Jura Krakowsko – Częstochowska to wyjątkowo ciekawa kraina geograficzna o urozmaiconym krajobrazie, bogata w zabytki architektury świadczące o potędze państwa polskiego.Tę krainę warto odwiedzić.

Małgorzata Maroń

Poprawiony: wtorek, 31 maja 2016 20:34
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 161 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS