Dzis jest 22.05.2019, imieniny Emila, Neleny, Romy
advert 1
advert 2
advert 3
Jesienna wycieczka pracowników ZS PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 23 października 2016 10:14

Jesienna wycieczka po Małopolsce szlakiem pereł architektury.


Jak co roku pracownicy Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza i Centrum Kształcenia Praktycznego w Ropczycach wraz z członkami rodzin odbyli jesienną wycieczkę.
Tym razem pani Janina Słodyczka wraz z panem Mariuszem Koniecznym zaplanowali zwiedzanie małopolskich pereł architektury. Z propozycji tej skorzystało 51 osób, które 15 i 16 października mile spędziło czas, realizując pod kierownictwem kol. Koniecznego bogaty program wycieczki.

Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzenie Browaru w Okocimiu, jednego z najbardziej interesujących obiektów architektury przemysłowej w Małopolsce. Tradycję zakładu, budowanego od 1845 roku, można było poznać w tutejszym muzeum, zaś jego współczesny wygląd w nowoczesnych halach produkcyjnych. Zwiedzanie kończyła degustacja wybranych piw.
Lipnica Murowana była kolejnym punktem na naszej trasie turystycznej.
W tej miejscowości w XV wieku urodził się św. Szymon, którego pomnik góruje nad rynkiem. Jednak zabytkiem, który przyciąga turystów do Lipnicy, jest drewniany kościół z unikatową polichromią, wpisany w 2003 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.


Perłą architektury, którą podziwialiśmy w ten słoneczny dzień, był barokowy zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Budowla obronna powstała w XIV wieku urzeka swoim wyglądem zewnętrznym, zachwyca wnętrzami i wiekowymi eksponatami.

Kolejnym obiektem na trasie wycieczki był Zamek w Niepołomicach.
Wzniesiona w XIV wieku rezydencja polskich królów, przebudowana w XVI wieku, stała się perłą architektury renesansowej. W komnatach zamkowych znajduje się m. in. muzeum bogate w eksponaty myśliwskie i łowieckie, ponieważ królowie wyruszali stąd na polowania do Puszczy Niepołomickiej.

Pięknym zwieńczeniem bogatego w doznania i przeżycia dnia był obiad w hotelu „Teresita” w Krakowie i uroczysta kolacja.
W niedzielę po śniadaniu udaliśmy się do podkrakowskiej wsi Tyniec, gdzie na wapiennym wzgórzu od XI wieku góruje Opactwo Benedyktyńskie. Po zwiedzeniu obiektów klasztornych udaliśmy się do gotyckiego kościoła św. Piotra i Pawła na Mszę świętą. Uwagę zwiedzających przykuwa m. in. imponująca ambona w kształcie łodzi.
Wyprawa po Małopolsce nie mogła się obyć bez zwiedzenia królewskiego miasta Krakowa. Jego uroki i zabytki, a przede wszystkim Katedrę na Wawelu, mogliśmy podziwiać w trakcie spaceru z panią przewodnik. Tym razem kapryśna, jesienna aura dała się wszystkim we znaki. Po trudach podróży przyszedł czas na ucztę duchową, jaką było obejrzenie opery G. Donizettiego pt. „Napój miłosny”.
Te dwa dni wycieczki dostarczyły nam wielu wrażeń i wzbogaciły naszą wiedzę o zabytkach Małopolski. W miłej atmosferze przeżyliśmy niezapomniane chwile.


   
Małgorzata Maroń

Poprawiony: piątek, 28 października 2016 11:17
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 148 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS