Dzis jest 18.06.2019, imieniny Elżbiety, Marka, Pauli
advert 1
advert 2
advert 3
Światowy Dzień AIDS PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 17 grudnia 2016 18:27

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS


Z Okazji Światowego Dnia AIDS ,które miało miejsce 1 grudnia w Zespole Szkół im. ks. dra Jana  Zwierza w Ropczycach p.Dorota Mucha i p.Lucyna Sokołowska przygotowały w Bibliotece Szkolnej wystawę poświęconą tematyce AIDS/HIV .
Głównym celem zorganizowanej wystawy było uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z AIDS, a także poinformowanie ich o sposobach zapobiegania HIV/ AIDS. Dopełnieniem akcji edukacyjnych dotyczących profilaktyki HIV/ AIDS było zorganizowanie  15  grudnia zajęć o w/w tematyce dla klas pierwszych. Zajęcia poprowadzili uczniowie klasy 2 TBF: Linda Sowiźrał, Zuzanna Niewiadomska, Jan Ochał oraz Jakub Wrona.
W krótkim wstępie uczniowie przypomnieli zebranej młodzieży, że Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia na całym świecie. Dzień ten został ustanowiony w 1988r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z tej okazji odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz kampanie edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV i AIDS.

Symbolem, który nam się kojarzy z HIV i AIDS jest „Czerwona Kokardka”, oznacza solidarność z osobami żyjącymi z tym problemem, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok upowszechnienia tej problematyki. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na jawne skojarzenia krew to namiętność (nie tylko gniew),  walka,  ale i miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. W Polsce, zgodnie z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji „Światowego Dnia AIDS”. Otrzymują je osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości  życia osób żyjących z HIV i chorych na AIDS,  bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w tej dziedzinie. Po krótkim wstępie młodzież rozwiązywała test dotyczący wirusa HIV i AIDS. W celu konfrontacji swojej wiedzy z faktami obejrzała  film  dzięki,  któremu przypomniała sobie, w jakich sytuacjach dochodzi do zakażenia wirusem, a w jakich nie. Na koniec spotkania Higienistka Szkolna p. Halina Rudny  dokonała podsumowania informacji dotyczących HIV i AIDS oraz profilaktyki.


tn_20161209_095258_resized_1
tn_20161209_095326_resized_1
tn_20161215_075423_resized_1
tn_20161215_084119_resized_1
tn_20161215_092648_resized_1
tn_20161215_094445_resized_1
tn_20161215_110701_resized_1
1/7 

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, co przełożyło się na jej aktywny udział w spotkaniu.
Zajęcia  edukacyjne  przygotowały p. Renata  Kopala  oraz pedagodzy szkolni: p. Aneta Bochenek i p. Agnieszka Rymut.


Aneta Bochenek
Agnieszka Rymut

Poprawiony: sobota, 17 grudnia 2016 18:43
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 162 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS