Dzis jest 24.05.2019, imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny
advert 1
advert 2
advert 3
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 22 lutego 2017 20:13

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się dodatkowa lekcja języka polskiego – nauczyciele wszystkich przedmiotów zostali zaproszeni do akcji „Wszyscy jesteśmy polonistami”, w ramach której uczyli poprawności językowej i analizowali często występujące błędy.
Zwieńczeniem obchodów święta polszczyzny był finał dziewiątego już konkursu polonistycznego, zorganizowanego przez p. Małgorzatę Maroń i p. Grażynę Szypułę. Młodzież jak zwykle dopisała – aż 54 osoby zgłosiły się, aby  wykazać się wiedzą, zaprezentować swoje uzdolnienia i pasje czytelnicze. Gościem honorowym imprezy finałowej w bibliotece szkolnej był p. Stanisław Skiba, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Ropczycach. Pełnił również funkcję jurora, razem z p. dyrektor Janiną Pupą, p. Lucyną Sokołowską, p. Dorotą Muchą oraz organizatorkami.Pierwsza konkurencja – pod hasłem „Czytam, bo lubię!”- była okazją do promowania czytelnictwa. Uczniowie przedstawiali ciekawe książki i zachęcali publiczność do ich lektury. Przekonywali, że warto sięgać zarówno po klasykę, jak i dzieła współczesne. Polecali powieści obyczajowe, kryminalne, reportaże, fantastykę i romanse. Dowodzili, że przyjemnie i pożytecznie można spędzić czas także przy poradnikach uczących zdrowego  życia. Jeden z uczestników namawiał do zagłębienia się w lekturę obowiązkową – Pana Tadeusza, na przekór tym, którym epopeja Mickiewicza kojarzy się tylko z nudnym obowiązkiem.


A tak przedstawia się lista zwycięzców tej kategorii:

•    1.  Damian Szeliga, kl. 3 THL
•    2. Karolina Chmielowiec, kl. 4 TBL
•    3. Szczepan Kogut, kl. 3 THL
•    Wyróżnienia: Dominik Brzoza, kl. 2 TO i Karolina Rusin, kl. 2 TL.


Znajomością poprawnej polszczyzny musieli wykazać się uczniowie odpowiadający na pytania testowe. Z całą pewnością mogą powiedzieć o sobie:  „Znam swój język” laureaci:

•    1. Aneta Świder, kl. 4 TEM
•    2. Kinga Kujda, kl. 4 TEM i Gabriela Mazur, kl. 1 TBM
•    3. Karolina Chmielowiec, kl. 4 TBL.


Bohaterem kolejnej kategorii – „Mistrz słowa” - został Bolesław Leśmian, wybrany ze względu na osiemdziesiątą rocznicę śmierci. O życiu i twórczości tego poety, uważanego za jednego z największych twórców w naszej literaturze, uczniowie mogli przygotować prezentacje multimedialne i plakaty. Najlepsze prace przygotowali:


Plakaty

1. Sylwia Baran, kl. 1 TE
2. Wioletta Tatar, kl. 1 THT
3. Dawid Wolicki, kl. 3 TEF
Wyróżnienia: Karolina Ochab, kl. 4 TEM i Andżelika Nędza, kl. 4 TEM


Prezentacje multimedialne

1. Anna Pacanowska, kl.3 TEF
2. Paulina Stec, kl. 4 TEM                  
3. Wioletta Tokarz, kl. 4 TEM 


 Kilka osób zgłosiło się do recytacji wierszy Leśmiana. W tej kategorii bezkonkurencyjna była Zuzanna Bystrek z kl. 2 PPW, która przejmująco zaprezentowała utwór Dwoje ludzieńków.  Jury nagrodziło także Karolinę Rusin (kl. 2 TL) i Justynę Winkowską
(kl. 4 THT).

Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.  Wyrazy wdzięczności należą się także:p. dyrektorowi Stanisławowi Skibie za poświęcony czas, członkom jury - za pracę, Radzie Rodziców i p. Karolowi Zagórskiemu za ufundowanie nagród rzeczowych, paniom bibliotekarkom – za gościnność i pomoc, pani dyrektor Janinie Pupie za życzliwość i patronowanie konkursowi od pierwszej edycji w 2009 roku.Święto języka ojczystego za nami. Nie zapominajmy jednak o obowiązku codziennej troski o jego piękno i poprawność. Posłuchajmy rady laureatki konkursu:
Nasi przodkowie walczyli o swój język, teraz Ty powalcz o jego kulturę.


Małgorzata Maroń i Grażyna Szypuła

Poprawiony: środa, 22 lutego 2017 20:49
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 152 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS