Dzis jest 26.06.2019, imieniny Jana, Pauliny, Rudolfiny
advert 1
advert 2
advert 3
VII Turniej Gwiaździstej Eskadry PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 30 marca 2017 11:55


29 marca 2017 roku w gościnnych salach Centrum Kultury im. J. Mehoffera w Ropczycach odbył się VII Turniej Gwiaździstej Eskadry. Ta cykliczna impreza organizowana przez Zespół Szkół im. ks. dra J. Zwierza oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie ma na celu popularyzację wiedzy na temat dokonań polskich lotników walczących w jednostkach kontynuujących tradycje Eskadry Kościuszkowskiej. Młodzież grając w gry planszowe – 7: W obronie Lwowa, 111: Alarm dla Warszawy oraz 303: Bitwa o Wielką Brytanię – poznaje szlak bojowy i bohaterskie dokonania lotników w czasie walk w wojnie polsko-bolszewickiej 1920, wojnie obronnej 1939 oraz walk na niebie Anglii w 1940.
Rywalizacja na planszy pozwala poznać nowoczesne gry planszowe, które dają okazję do bezpośredniej integracji grających oraz rozwijają planowanie, myślenie strategiczne oraz przewidywanie skutków podjętych działań.
W tym roku, po raz kolejny patronat nad naszym turniejem objął poseł na Sejm p. Kazimierz Moskal. Ufundował także atrakcyjne nagrody dla najlepszych uczestników turnieju.

Poza samymi rozgrywkami uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę historyczną z okresu odpowiadającego walkom odtwarzanym na planszy. Pytania przygotowane przez pracowników OBEP IPN Macieja Rędziniaka oraz Krzysztofa Kapłona nie były łatwe, ale uczniowie sprostali wyzwaniu.
Cztery rundy eliminacji rozegrane przez blisko 60 uczniów z Zespołu Szkół im. ks. dra J. Zwierza, Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, Publicznego Gimnazjum w Ostrowie oraz Zespołu Szkół nr 1 w Ropczycach wyłoniły po czterech finalistów w dwóch kategoriach wiekowych.
Niezwykle emocjonujące finały zwieńczyły dzień pełen historycznych i bitewnych wzruszeń. Nagrody dla najlepszych ufundował OBEP IPN za co składamy podziękowania p. dyrektorowi Dariuszowi Iwaneczko.
W kategorii gimnazjów na podium stanęli: Kacper Kojder, Jakub Pociask (obaj z Zespołu Szkół nr 1 w Ropczycach) oraz Filip Niedzielski z Publicznego Gimnazjum w Ostrowie. W kategorii szkół średnich dominowali uczniowie z Zespołu Szkół im. ks. dra J. Zwierza: Adam Sroka, Adam Szpara oraz Karol Łętek.
Ze strony Zespołu Szkół za organizację odpowiadali Adam Nowak oraz Wojciech Sieroń. Cieszymy się, że po raz kolejny młodzież z naszego powiatu mogła uczestniczyć w nieco innej, żywej lekcji historii. Współorganizacja z IPN zapewnia nam wysoki poziom merytoryczny. Patronat pana posła jest zaś dowodem, że wychowane patriotyczne zajmuje wysokie miejsce w hierarchii spraw bliskim naszym władzom.
Za rok znów spotkamy się Centrum Kultury im. J. Mehoffera w Ropczycach, aby kolejne rzesze młodzieży natchnąć patriotycznym duchem i dumą z osiągnięć polskich orłów – lotników walczących z naszą wolność i waszą.


Wojciech Sieroń

Poprawiony: czwartek, 30 marca 2017 12:14
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 145 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS