Dzis jest 26.06.2019, imieniny Jana, Pauliny, Rudolfiny
advert 1
advert 2
advert 3
Stop narkotykom PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 30 kwietnia 2017 10:43

Stop Narkotykom - Bezpieczne Dorastanie


W ramach programu profilaktyczno - wychowawczego pt. ,,Stop Narkotykom - Bezpieczne Dorastanie" opracowanego  przez Pedagogów Szkolnych i Komisję Wychowania Fizycznego, w kwietniu w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza 05.04.2017 r. na hali widowiskowo-sportowej w Ropczycach odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w Piłce Halowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Szkoły połączone  z prelekcją przeprowadzoną przez Higienistkę Szkolną panią Halinę Rudny na temat negatywnego wpływu brania narkotyków. Celem prelekcji było uświadomienie młodzieży, że narkotyki są niezwykle szkodliwe. Uzależnienie to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną, która powoli niszczy cały organizm. Wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów, lecz także mogą zmieniać psychikę człowieka. Uzależnienie psychiczne od narkotyków powoduje, że zachwiana zostaje psychika osoby uzależnionej. Nagle wszystko inne przestaje być ważne – liczy się tylko przyjmowanie narkotyku. Taka osoba zaniedbuje wszystkie czynności życia codziennego. Oprócz tego wzrasta u niej tolerancja na narkotyk, przez co musi zażywać ciągle więcej i więcej. Leczenie tego typu uzależnienia jest bardzo trudne i odbywa się w specjalnych poradniach i grupach terapeutycznych. Dużo częściej jednak narkotyki wywołują lub prowadzą do wielu chorób psychicznych.


tn_20170405_085705_resized
tn_20170427_103529_resized
tn_20170427_103631_resized
1/3 

Choroby psychiczne, na które narażeni są narkomani, to przede wszystkim:

•    zaburzenia osobowości ,
•    zaburzenia nastroju,
•    psychozy,
•    depresja,
•    nerwica,
•    stany lękowe.


Same narkotyki mogą także wywołać schorzenia takie, jak:
•    napady padaczkowe ,
•    udar mózgu,
•    zawał serca,
•    uszkodzenia nerek,
•    uszkodzenia wątroby.


Pani Halina Rudny zwróciła również uwagę na konieczność kształtowania przez młodego człowieka odpowiedzialności i postawy asertywnej oraz zachęcała do  prowadzenia zdrowego  trybu życia.
W szkole w ramach programu profilaktycznego - wychowawczego pt. ,,Stop Narkotykom - Bezpieczne Dorastanie" zorganizowano również wśród społeczności szkolnej konkurs plastyczny o w/w tematyce.


I miejsce zajęły:

Paulina Książek  kl. II TBF
Linda Sowiźrał kl. II TBF
Gabriela Mazur kl. I TBM


Podsumowaniem konkursu było uroczyste wręczenie dyplomów i nagród w/w uczniom przez Panią Dyrektor Szkoły Janinę Pupa, które miało miejsce 26.04.2017r.
Celem programu profilaktycznego było propagowanie zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie  uzależnieniom młodzieży.


Aneta Bochenek
Agnieszka Rymut

Poprawiony: niedziela, 30 kwietnia 2017 10:55
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 134 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS