Dzis jest 18.04.2019, imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy
advert 1
advert 2
advert 3
POLSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 06 grudnia 2017 14:55

POLSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI
- POWSTANIE LISTOPADOWE 1830-1831


...Długo spała Polska święta,
Długo biały Orzeł spał,
Lecz się ocknął i pamięta,
Że on kiedyś wolność miał ...”

Rajnold Suchodolski


Dnia 29 listopada w Zespole Szkół odbyła się niecodzienna lekcja historii z okazji 187 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Dlaczego taki temat lekcji?

W 2018 roku będziemy obchodzić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i z tego tytułu należy pamiętać o wszystkich wydarzeniach, których celem była walka o wolność i niepodległość. Powstanie Listopadowe było pierwszym, tak wielkim, zrywem niepodległościowym i zasługuje na szczególną uwagę.
Lekcję „otwartą” przygotowała p. Janina Słodyczka wraz z młodzieżą klas mundurowych: 2PPW i 3PPW. W spotkaniu uczestniczyła także młodzież z Zespołu Szkół Agro-Technicznych pod opieką nauczyciela historii p. Agnieszki Kasprzyk.Honorowym gościem i prelegentem był p. Andrzej Żylicz, żołnierz AK w stopniu kapitana, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Ropczyce. Jest to postać znana i ceniona w środowisku lokalnym, pasjonat historii i wielki patriota, który swoją wiedzą i doświadczeniem chce dzielić się z innymi, a zwłaszcza z młodzieżą szkolną.
Wykład p. A. Żylicza poprzedziło wystąpienie p. Janiny Słodyczki, która wprowadziła zebranych w tematykę spotkania, a w klimat tamtych dni wprowadziły zebranych, wiersze powstańcze prezentowane przez uczennicę 3PPW Zuzannę Bystrek oraz wystój sali.

Za przygotowanie sali odpowiadały uczennice kl. 3PPW Wiktoria Szymaszek i Loretta Machowska oraz Beata Czaja z 2PPW. Za nagłośnienie odpowiadali uczniowie kl. 2TBM Mateusz Wilk i Szymon Sokołowski.
Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała wykładu i gromkimi brawami podziękowała p. A. Żyliczowi. Pani Janina Słodyczka złożyła szacownemu gościowi w imieniu wszystkich zebranych w sali 006 życzenia imieninowe (30 XI imieniny Andrzeja), a przedstawiciele młodzieży Małgorzata Niwa (3PPW) i Krystian Marciniec (2PPW) wręczyli kwiaty. Wszyscy zebrani odśpiewali solenizantowi tradycyjne „Sto lat”.
Taką „otwartą” lekcje historii Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza wpisał się w przygotowania obchodów 100-tnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.Janina Słodyczka

Poprawiony: środa, 06 grudnia 2017 15:23
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 109 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS