Dzis jest 18.06.2019, imieniny Elżbiety, Marka, Pauli
advert 1
advert 2
advert 3
Światowy Dzień AIDS PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 11 grudnia 2017 10:21

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS


Od 1988 roku 1 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Dzień ten niesie przesłanie solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS podejmowanych na całym świecie.Również w naszej szkole pamiętaliśmy o obchodach tego święta. Uczniowie wysłuchali audycji na temat Światowego Dnia Walki z AIDS którą przygotowali uczniowie kl. 3 TFB Zuzanna Niewiadowska i Jan Ochał oraz pedagodzy szkolni panie Aneta Bochenek i Agnieszka Rymut oraz nauczyciel biologii p. Renata Kopala.


 


Dopełnieniem akcji edukacyjnych dotyczących profilaktyki HIV/ AIDS było zorganizowanie 7 grudnia zajęć o w/w tematyce dla klas pierwszych. Zajęcia poprowadzili uczniowie klasy 3  TBF: Linda Sowiźrał, Zuzanna Niewiadomska, Jan Ochał oraz Jakub Wrona.
W krótkim wstępie uczniowie przypomnieli zebranej młodzieży, że Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia na całym świecie. Dzień ten został ustanowionyw 1988r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z tej okazji odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz kampanie edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV i AIDS.

Symbolem, który nam się kojarzy z HIV i AIDS jest „Czerwona Kokardka”, oznacza solidarność z osobami żyjącymi z tym problemem, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok upowszechnienia tej problematyki. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na jawne skojarzenia krew to namiętność (nie tylko gniew), walka, ale i miłość.
Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. W Polsce, zgodnie z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji „Światowego Dnia AIDS”. Otrzymują je osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV i chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w tej dziedzinie. Po krótkim wstępie młodzież rozwiązywała test dotyczący wirusa HIV i AIDS. W celu konfrontacji swojej wiedzy z faktami obejrzała film dzięki, któremu przypomniała sobie, w jakich sytuacjach dochodzi do zakażenia wirusem, a w jakich nie. Na koniec spotkania Higienistka Szkolna p. Halina Rudny dokonała podsumowania informacji dotyczących HIV i AIDS oraz profilaktyki.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, co przełożyło się na jej aktywny udział w spotkaniu.
Zajęcia edukacyjne  przygotowały p. Renata Kopala oraz pedagodzy szkolni: p. Aneta Bochenek i p. Agnieszka Rymut.Aneta Bochenek
Agnieszka Rymut

Poprawiony: poniedziałek, 11 grudnia 2017 10:56
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 155 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS