Dzis jest 26.06.2019, imieniny Jana, Pauliny, Rudolfiny
advert 1
advert 2
advert 3
Polskie drogi do niepodległości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 26 lutego 2018 11:10

POWSTANIE KRAKOWSKIE 1846.      

RABACJA JAKUBA SZELI W GALICJI W 1846 r.   


Dnia 20 lutego 2018 roku w Zespole Szkół odbyła się lekcja otwarta na temat: - RABACJA JAKUBA SZELI W GALICJI.
Była to kolejna lekcja z cyklu "Polskie drogi do niepodległości ". W lekcji uczestniczyły klasy 3 PPW oraz 4bTO. Okolicznościowy wykład wygłosił p. Andrzej Żylicz.
Lekcję otwartą poprzedziły zajęcia na w/w temat prowadzone przez p. Janinę Słodyczka. Rabacja to inaczej bunt chłopów przeciwko "panom" i szlachcie. Do buntu podburzyli chłopów Austriacy, bo chcieli ich rękami stłumić Powstanie Krakowskie, które wybuchło w lutym 1846 roku. Powstanie wywołała szlachta i miało ono charakter niepodległościowy. Uzbrojeni chłopi w cepy, widły , kosy pod wodzą chłopa ze Smarżowej Jakuba Szeli, wyruszyli w nocy z 18/19 lutego 1846 r. na pogrom dworów. W pierwszą noc wymordowali 23 osoby z rodziny Boguszów z Siedlisk. Dokonali wielu mordów, splądrowali i spalili wiele dworów. Zginęło ponad 1000 osób i zniszczono 500 dworów. Jakub Szela był w Wielopolu Skrz.., Nawsiu, Małej, Lubzinie, Zawadzie i innych miejscowościach naszego regionu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej proszę poszukać informacji w MGBP w Ropczycach i w Internecie.

tn_IMG_3348
tn_IMG_3352
tn_IMG_3357
tn_IMG_3359
tn_IMG_3367
1/5 

Takie lekcje rozbudzają w uczniach ciekawość i chęć zdobywania informacji na temat historii z naszego regionu i uczą historii Polski.

              
                                  uczennica klasy 3 PPW
                                   Wiktoria Szymaszek

Poprawiony: poniedziałek, 26 lutego 2018 11:26
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 153 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS