Dzis jest 18.04.2019, imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy
advert 1
advert 2
advert 3
Warsztaty Przyrodnicze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 26 lutego 2018 14:41

Warsztaty Przyrodnicze w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach


W dniu 22 lutego  2018  r. w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach odbyły się VI Warsztaty Przyrodnicze dla Szkół Gimnazjalnych. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli uczniowie i opiekunowie z dwunastu  szkół gimnazjalnych z powiatu ropczycko – sędziszowskiego łącznie 79 uczestników. W Warsztatach uczestniczyli uczniowie:

 • Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ropczycach z opiekunem p. Urszulą Czółno,
 • Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej z panem Bartłomiejem Grabskim
 • Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej oraz z Zespołu Szkół Nr 3 w Ropczycach z panią Lidią Brzostowską
 • Zespołu Szkół w Łączkach Kucharskich z panią Anetą Rzeczycką
 • Gimnazjum w Iwierzycach z panią Jolantą Franczyk
 • Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Ocieckiej panem Grzegorzem Wiktorem  
 • Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamionce z panią Joanną Drozd
 • Szkoły Podstawowej w Lubzinie z panią Grażyną Tyrańską
 • Publicznego Gimnazjum w Wielopolu Skrzyńskim z panią Anną Waszczuk
 • Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiśniowej z panią Renatą Czają
 • Szkoły Podstawowej w Ociece z panem Karolem Świniuchem

tn_DSC_0006
tn_DSC_0015
tn_DSC_0016
tn_DSC_0053
tn_DSC_0082
tn_DSC_0084
tn_DSC_0090
tn_DSC_0093
tn_DSC_0107
tn_DSC_0112
tn_DSC_0114
tn_DSC_0119
tn_DSC_0125
tn_DSC_0130
tn_DSC_0135
tn_DSC_0138
tn_DSC_0160
tn_DSC_0161
tn_DSC_0176
tn_DSC_0177
tn_DSC_0210
01/21 

Zebranych powitała Wicedyrektor Zespołu Szkół pani Janina Pupa oraz organizatorzy - nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół.

 

Podczas Warsztatów pamiątkowe dyplomy oraz nagrody otrzymali uczniowie klasy 3 TMS Kamil Kurowski, Damian Król, Damian Tokarz, Wojciech Zięba wyróżnieni w etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

Podstawowym celem zorganizowanych Warsztatów było zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań przedmiotami przyrodniczymi i zawodowymi poprzez angażowanie ich do samodzielnego  przeprowadzania i analizowania doświadczeń laboratoryjnych,  prezentowania wyników własnych obserwacji oraz wypowiadania się w języku angielskim na temat recyklingu.


Program Warsztatów obejmował:

 • część praktyczną, czyli wykonywanie przez gimnazjalistów ćwiczeń laboratoryjnych i ćwiczeń językowych według przygotowanych instrukcji,
 • część teoretyczną, w której uczniowie Zespołu Szkół przedstawili prezentację multimedialną pt.: „Nie ma śmieci, są surowce”.


Dla uczniów szkół gimnazjalnych zostało przygotowanych osiem ćwiczeń laboratoryjnych z zakresu biologii, chemii, fizyki i przedmiotów budowlanych oraz ćwiczenia rozwijające różne umiejętności językowe. Każda grupa ćwiczeniowa, otrzymała instrukcję i karty pracy do uzupełnienia oraz została zapoznana z zasadami bezpiecznej pracy w pracowniach i przepisami BHP. Opiekunami grup laboratoryjnych byli uczniowie Zespołu Szkół:

 • z klasy 3 TBF –  Hendzel Krzysztof, Książek Adrian, Ochał Jan, Wrona Jakub, Jaworska Izabela, Niewiadomska Zuzanna, Sowa Natalia, Linda Sowiźrał.                           
 • z klasy 3 TL – Szalwa Maciej, Wolak Maksymilianz klasy 1 TL – Dęborowska Wiktoria, Hinc Klaudia, Ziomek Wiktoria, Żuczek Aleksandra, Standos Magdalena


Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń i bezpieczeństwem uczniów czuwali nauczyciele Zespołu Szkół: p. Renata Kopala,  p. Agnieszka Róg, p. Agata Marciniec. P. Katarzyna Nieroda przeprowadziła zajęcia poszerzające i utrwalające słownictwo z zakresu przetwarzania śmieci i odzyskiwania z nich surowców wtórnych wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne i narzędzia internetowe takie jak Socrative, Kahoot i czytnik kodów QR.Po  wykonaniu wszystkich ćwiczeń uczniowie zostali zaproszeni na mały poczęstunek przygotowany przez uczennice z klasy 4 TH pod opieką pani Agaty Marciniec, szwedzki stół obsługiwały - Charchut Klaudia, Galas Agata.W drugiej części zorganizowanych Warsztatów zebrani obejrzeli prezentację pt.: „Nie ma śmieci, są surowce” oraz wysłuchali informacji na temat oferty edukacyjnej Zespołu Szkół przygotowanej na rok szkolny 2018/2019.


Zorganizowane po raz szósty w Zespole Szkół Warsztaty Przyrodnicze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Czynny udział młodzieży gimnazjalnej w ćwiczeniach pod opieką nauczycieli i uczniów był dla wielu interesującym przeżyciem oraz ciekawym sposobem zdobywania wiedzy.
Za pomoc w organizacji Warsztatów serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół:
p. Mariuszowi Pilchowi i p. Janinie Pupa.


Organizatorzy:
mgr Renata Kopala
mgr inż. Agnieszka Róg
mgr Katarzyna Nieroda
mgr Agata Marciniec

Poprawiony: poniedziałek, 26 lutego 2018 18:22
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 109 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS