Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
Warsztaty Przyrodnicze PDF Drukuj Email
poniedziałek, 26 lutego 2018 14:41

Warsztaty Przyrodnicze w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach

W dniu 22 lutego  2018  r. w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach odbyły się VI Warsztaty Przyrodnicze dla Szkół Gimnazjalnych. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli uczniowie i opiekunowie z dwunastu  szkół gimnazjalnych z powiatu ropczycko – sędziszowskiego łącznie 79 uczestników. W Warsztatach uczestniczyli uczniowie:

• Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ropczycach z opiekunem p. Urszulą Czółno,
  • Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej z panem Bartłomiejem Grabskim
  • Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej oraz z Zespołu Szkół Nr 3 w Ropczycach z panią Lidią Brzostowską
  • Zespołu Szkół w Łączkach Kucharskich z panią Anetą Rzeczycką

tn_DSC_0176
tn_DSC_0177
tn_DSC_0210

Zebranych powitała Wicedyrektor Zespołu Szkół pani Janina Pupa oraz organizatorzy - nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół.

Podczas Warsztatów pamiątkowe dyplomy oraz nagrody otrzymali uczniowie klasy 3 TMS Kamil Kurowski, Damian Król, Damian Tokarz, Wojciech Zięba wyróżnieni w etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

Podstawowym celem zorganizowanych Warsztatów było zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań przedmiotami przyrodniczymi i zawodowymi poprzez angażowanie ich do samodzielnego  przeprowadzania i analizowania doświadczeń laboratoryjnych,  prezentowania wyników własnych obserwacji oraz wypowiadania się w języku angielskim na temat recyklingu.

Program Warsztatów obejmował:

• część praktyczną, czyli wykonywanie przez gimnazjalistów ćwiczeń laboratoryjnych i ćwiczeń językowych według przygotowanych instrukcji,
  • część teoretyczną, w której uczniowie Zespołu Szkół przedstawili prezentację multimedialną pt.: „Nie ma śmieci, są surowce”.

Dla uczniów szkół gimnazjalnych zostało przygotowanych osiem ćwiczeń laboratoryjnych z zakresu biologii, chemii, fizyki i przedmiotów budowlanych oraz ćwiczenia rozwijające różne umiejętności językowe. Każda grupa ćwiczeniowa, otrzymała instrukcję i karty pracy do uzupełnienia oraz została zapoznana z zasadami bezpiecznej pracy w pracowniach i przepisami BHP. Opiekunami grup laboratoryjnych byli uczniowie Zespołu Szkół:

• z klasy 3 TBF –  Hendzel Krzysztof, Książek Adrian, Ochał Jan, Wrona Jakub, Jaworska Izabela, Niewiadomska Zuzanna, Sowa Natalia, Linda Sowiźrał.
  • z klasy 3 TL – Szalwa Maciej, Wolak Maksymilianz klasy 1 TL – Dęborowska Wiktoria, Hinc Klaudia, Ziomek Wiktoria, Żuczek Aleksandra, Standos Magdalena

Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń i bezpieczeństwem uczniów czuwali nauczyciele Zespołu Szkół: p. Renata Kopala,  p. Agnieszka Róg, p. Agata Marciniec. P. Katarzyna Nieroda przeprowadziła zajęcia poszerzające i utrwalające słownictwo z zakresu przetwarzania śmieci i odzyskiwania z nich surowców wtórnych wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne i narzędzia internetowe takie jak Socrative, Kahoot i czytnik kodów QR.Po  wykonaniu wszystkich ćwiczeń uczniowie zostali zaproszeni na mały poczęstunek przygotowany przez uczennice z klasy 4 TH pod opieką pani Agaty Marciniec, szwedzki stół obsługiwały - Charchut Klaudia, Galas Agata.W drugiej części zorganizowanych Warsztatów zebrani obejrzeli prezentację pt.: „Nie ma śmieci, są surowce” oraz wysłuchali informacji na temat oferty edukacyjnej Zespołu Szkół przygotowanej na rok szkolny 2018/2019.

Zorganizowane po raz szósty w Zespole Szkół Warsztaty Przyrodnicze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Czynny udział młodzieży gimnazjalnej w ćwiczeniach pod opieką nauczycieli i uczniów był dla wielu interesującym przeżyciem oraz ciekawym sposobem zdobywania wiedzy.
Za pomoc w organizacji Warsztatów serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół:
p. Mariuszowi Pilchowi i p. Janinie Pupa.

Organizatorzy:
mgr Renata Kopala