Dzis jest 18.06.2019, imieniny Elżbiety, Marka, Pauli
advert 1
advert 2
advert 3
Stop Narkotykom PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 22 marca 2018 08:14

Stop Narkotykom  - Bezpieczne Dorastanie

 

W ramach programu profilaktyczno - wychowawczego pt. "Stop Narkotykom -  Bezpieczne Dorastanie" opracowanego  przez Pedagogów Szkolnych i Komisję Wychowania Fizycznego,  w marcu w Zespole Szkół   im.  ks. dra Jana Zwierza 02.03.2018r. na hali widowiskowo-sportowej w Ropczycach odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Piłce Nożnej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Szkoły połączone  z prelekcją przeprowadzoną  przez Higienistkę Szkolną  panią Halinę Rudny na temat negatywnego wpływu brania narkotyków. Celem prelekcji było uświadomienie młodzieży, że narkotyki są niezwykle szkodliwe. Uzależnienie to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną, która powoli niszczy cały organizm. Wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów, lecz także mogą zmieniać psychikę człowieka. Uzależnienie psychiczne od narkotyków powoduje, że zachwiana zostaje psychika osoby uzależnionej. Nagle wszystko inne przestaje być ważne – liczy się tylko przyjmowanie narkotyku. Taka osoba zaniedbuje wszystkie czynności życia codziennego. Oprócz tego wzrasta u niej tolerancja na narkotyk, przez co musi zażywać ciągle więcej i więcej. Leczenie tego typu uzależnienia jest bardzo trudne i odbywa się w specjalnych poradniach i grupach terapeutycznych. Dużo częściej jednak narkotyki wywołują lub prowadzą do wielu chorób psychicznych.

 

tn_IMG_0157
tn_IMG_0159
tn_IMG_0166
1/3 


Choroby psychiczne, na które narażeni są narkomani, to przede wszystkim:

  • zaburzenia osobowości,
  • zaburzenia nastroju,
  • psychozy,
  • depresja,
  • nerwica ,
  • stany lękowe.


Same narkotyki mogą także wywołać schorzenia takie, jak: 

napady padaczkowe ,

udar mózgu,

zawał serca,

uszkodzenia nerek,

uszkodzenia wątroby.


Pani Halina Rudny zwróciła również uwagę na konieczność kształtowania przez młodego człowieka odpowiedzialności i postawy asertywnej oraz zachęcała do  prowadzenia zdrowego  trybu życia.W szkole w ramach programu profilaktycznego - wychowawczego pt.,,Stop Narkotykom - Bezpieczne Dorastanie" zorganizowano również wsród społeczności szkolnej konkurs plastyczny o w/w tematyce.


I miejsce zajęli :

Bernadeta Staroń kl.III TL

Martyna Tokarz kl.III TL

Kacper Żyłka kl.III TL

Linda Sowiźrał kl. III TBF

Kamila Potwora kl. II THS

Karolina Bereś kl. I TE

Lucyna Białek kl.I TBM


Podsumowaniem konkursu było uroczyste wręczenie dyplomów i nagród w/w uczniom przez Panią Dyrektor Szkoły Janinę Pupa, które miało miejsce 21.03.2018r.
Celem programu profilaktycznego było propagowanie zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie  uzależnieniom młodzieży. 


Aneta Bochenek

Agnieszka Rymut

Poprawiony: czwartek, 22 marca 2018 08:30
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 155 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS