Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
Halloween PDF Drukuj Email
niedziela, 30 listopada 2008 18:55

W XIX wieku Halloween przywędrowało do Stanów Zjednoczonych gdzie do dziś obchodzone jest najhuczniej. Halloween świętują również kraje takie, jak Irlandia, Anglia, Australia, Nowa Zelandia i Szkocja.

Symbole Halloween to oczywiście wszystko co kojarzy się z życiem pozagrobowym,
a więc duchy, czarownice, kostuchy, upiory, trupie czaszki itd. Najbardziej jednak znanym symbolem tego święta jest wydrążona dynia z palącymi się w środku świecami.

Popularnym zwyczaje halloweenowym jest chodzenie przebranych za duchy i upiory dzieci po domach sąsiadów. Dzieciaki pukając do drzwi krzyczą  „Psikus albo poczęstunek”, a wyglądają tak groźnie, że aż strach im odmówić!

W Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w celu przybliżenia młodzieży święta Halloween nadano audycję przygotowaną przez p. Dianę Maślany. Ponad to mury szkolne zostały przyozdobione plakatami (których przygotowaniem zajęła się młodzież pod opieką p. Katarzyny Nierody) przedstawiającymi charakterystyczne halloweenowe symbole.

Diana Maślany

Poprawiony: niedziela, 30 listopada 2008 19:05