Dzis jest 18.06.2019, imieniny Elżbiety, Marka, Pauli
advert 1
advert 2
advert 3
KOMÓRKOMANIA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 14 listopada 2018 15:33

KOMÓRKOMANIA


Nasza szkoła przyłączyła się do akcji szukania potencjalnych dawców szpiku.
30 listopada w godzinach od 11 do 17 zostanie przeprowadzona akcja rejestracji potencjalnych dawców, krwiotwórczych komórek macierzystych, we współpracy z Fundacją DKMS.  Zgoda na bycie dawcą często jest ostatnią szansą na życie dla chorego, cierpiącego na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Im więcej potencjalnych dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „genetycznego bliźniaka”.
Chętni do bycia dawcą wypełniają formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobiera się wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzenia danych do bazy, potencjalny dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczpienie szpiku do dawcy
niespokrewnionego. Cały  czas  są  w  Polsce  pacjenci, dla  których  nie  znaleziono dawcy,  wśród  ponad  20  milionów  osób  zarejestrowanych  na  całym  świecie. Głównym powodem, dla którego wciąż tak dużo pacjentów nie znajduje swojego „bliźniaka  genetycznego”  jest  niewiedza.  Większość osób,  które  chcą  pomóc innym  boi  się,  że  ratując  komuś  życie,  narażają  swoje.  Istnieje  mit  związany  z oddaniem  szpiku  kostnego. 
Obie metody pobierania materiału do przeszczepienia, czy to z krwi obwodowej czy też  z talerza kości biodrowej – są bezpieczne i mało  inwazyjne. Jak przebiegają procedury pobrania szpiku i komórek  i czego może spodziewać się dawca- materiały informacyjne będą dostępne na stronie szkoły.
Zachęcamy do przyłączenia się do akcji i zarejestrowanie się w bazie dawców szpiku.
Być może ktoś z Was podaruje komuś drugie życie.

 

zobacz film promujący tą akcję

Poprawiony: środa, 14 listopada 2018 16:47
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 150 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS