Dzis jest 04.06.2020, imieniny Christy, Helgi, Karola
advert 1
advert 2
advert 3
ŚPIEWAMY DLA NIEPODLEGŁEJ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 20 listopada 2018 13:51

ŚPIEWAMY DLA NIEPODLEGŁEJ


Uroczystym koncertem pt. „Śpiewamy dla Niepodległej” zakończyliśmy w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza obchody 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Już od rana 9 listopada 2018r. uczennice w odświętnych strojach przypinały nauczycielom, pracownikom i uczniom kotyliony (wcześniej przygotowane pod opieką p. Renaty Tobiasz).
Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły Dyrektor Mariusz Pilch powitał zebranych, podkreślając  doniosłość tego święta. Zaszczycili nas swoją obecnością: Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Witold Darłak, Przewodniczący Rady Powiatu Józef Rojek i Przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców p. Dorota Darłak.
Następnie Pan Starosta przekazał na ręce Dyrektora pamiątkową flagę od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Pięknym polonezem w wykonaniu ZPiT „Halicz” przygotowanym przez p. Przemysława Rojka rozpoczęliśmy program artystyczny.
O godz. 11.11 – jak wiele szkół w Polsce – przyłączyliśmy się do akcji Rekord dla Niepodległej, polegającej na odśpiewaniu wszystkich zwrotek Hymnu Polski.              
Wszyscy mogli włączyć się do śpiewu, bo teksty hymnu i innych piosenek były wyświetlane (można je także znaleźć na stronach internetowych szkoły w ciekawej prezentacji przygotowanej przez uczniów).


zobacz zdjęcia z tego wydarzenia W części wspomnieniowej programu (przygotowanej przez panie polonistki: Małgorzatę Bieniasz, Anetę Dylską i Grażynę Szypułę) przypomnieliśmy wieloletnie zmagania naszych rodaków o tożsamość narodową.
Ten czas utrwaliły pieśni patriotyczne i zwykłe żołnierskie piosenki. Pozwoliliśmy im poprowadzić się przez historię. Zabrzmiały wspólnie odśpiewane: Bogurodzica, Rota, Pierwsza kadrowa, Piechota, Pierwsza brygada, Rozkwitały pąki białych róż, O mój rozmarynie…
11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem wolności.  Entuzjazm tych dni  oddaje emocjonalny wiersz Leopolda Staffa: Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!     
Po 1918 roku jeszcze wiele razy musieli Polacy stawać w obronie swojego kraju.
O tamtych bohaterskich dniach, o pokoleniu Kolumbów i współczesnych rodakach walczących o wolność przypominają piosenki. Mury, Biały krzyż, piosenki z filmu Miasto 44, Tango na głos…

Dziś jesteśmy już wolnym i suwerennym krajem. Współczesne rozumienie patriotyzmu jest nieco inne. Młodzi ludzie czują się patriotami, ale wyrażają swoje uczucia czasami bardzo ostro, krytycznie odnosząc się do rzeczywistości.

Uczniowie naszej szkoły także dali wyraz swojemu patriotyzmowi, uczestnicząc w konkursie „Za co kocham Polskę?” zorganizowanym przez nauczycieli-bibliotekarzy: panie Lucynę Sokołowską i Dorotę Muchę oraz polonistkę p. Małgorzatę Maroń. Wysłuchaliśmy recytacji nagrodzonych wierszy i fragmentów esejów.

Zapraszamy również do obejrzenia interesującej wystawy w bibliotece szkolnej pn. „Pokażmy pamiątki na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości” przygotowanej  przez nauczycieli – bibliotekarzy. Można tam także zobaczyć prace konkursowe uczniów (szczegóły na stronie internetowej szkoły). 


Ojczyzna to nie tylko walki, groby, historia…

Jak powiedział Cyprian Kamil Norwid: „Ojczyzna to wielki ZBIOROWY obowiązek ”.
Musimy pamiętać, że "Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze (...), niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym" (co podkreśliła współautorka scenografii p. Aneta Kwiatkowska).

A Wisława Szymborska w Gawędzie o miłości ziemi ojczystej przestrzegała:

„Bez tej miłości można żyć (…), ale nie można owocować.”


Świętujmy radośnie 100 – lecie Odzyskania Niepodległości, bądźmy dumni z naszego kraju, jego kultury i osiągnięć Polaków, dbajmy także o piękno ojczystej mowy.
Na różne sposoby wyrażajmy swój patriotyzm, pokażmy, że umiemy działać zgodnie i pięknie się różnić w poglądach.


Puentą naszego programu mogą być słowa zawarte w piosence Marka Grechuty Ojczyzna.


Program poświęcony 100. rocznicy odzyskania  Niepodległości przez Polskę przygotowali  nauczyciele z Komisji Przedmiotów Humanistycznych i utalentowani uczniowie naszej szkoły (narratorzy i recytatorzy:  A. Janowska - Kl. 1 TE, P. Mazur - 1 THM, M. Berlik - 2 TOa, G. Mazur - 3 TE, S. Kmiecik – 2TE, P. Pośko, J. Kosydar - 2 TL; śpiewający: A. Dziedzic - 1 PW, M. Traciak -  2 TL, A. Darłak - 3 TL, E. Babicz, K. Darłak - 4 TL, G. Mikowska - 4 TE, M. Grabowski - 4 TOH; grający na pianinie B. Sabaj - 2 TOb;  autorzy prezentacji: K. Grabiec, K. Siwiec - 3 TOb; autorki scenografii: K. Bereś, P. Bizoń, S. Kmiecik, A. Machnica, A. Ogórek, A. Stefanik, A. Ziarnik - 2 TE;   operatorzy sprzętu i zarządzający oprawą techniczną M. Wilk - 3 TBM, N. Drygaś - 2 TBM).


Filmowanie akcji: Rekord dla Niepodległej -  p. Ryszard Wszołek.
Zdjęcia - p. Ryszard Kopciuszyński


Nie chcemy nikogo pominąć, więc po prostu dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie tej uroczystości: nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom.


 Małgorzata Bieniasz

Poprawiony: wtorek, 27 listopada 2018 11:37
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 129 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS