Dzis jest 23.07.2019, imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy
advert 1
advert 2
advert 3
Spotkanie z doradcą zawodowym PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 22 stycznia 2019 10:16

WYCHODZĄC NAPRZECIW OCZEKIWANIOM MŁODZIEŻY


W dniach 06, 08 i 28.11.2018r. oraz 15.01.2019r. uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w spotkaniach informacyjnych z doradcą zawodowym z PUP w Ropczycach p. Martą Fąfara  i  p. Terasą Kisiel.
Celem spotkań było omówienie planowania przez młodzież własnego rozwoju i podejmowanie pierwszych świadomych decyzji, dotyczących ścieżki edukacyjno-zawodowej jak również zapoznanie jej z sytuacją na lokalnym rynku pracy oraz aktywnymi formami zatrudnienia dostępnymi w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ropczycach.
Podczas tych spotkań uczniowie klas maturalnych poznali pojęcie rynku pracy, jego podział na rynek jawny i ukryty oraz zawody przyszłościowe. Przedstawione zostało kilka faktów i mitów dotyczących absolwentów wychodzących na rynek pracy. Uczniowie dowiedzieli się więcej o samozatrudnieniu czyli sytuacji, w której osoba fizyczna podejmuje działalność gospodarczą na własny rachunek. Mogli poznać wady i zalety tej formy zatrudnienia.Doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy w Ropczycach przedstawił młodzieży sytuację osób młodych na lokalnym rynku pracy, przybliżył słuchaczom sytuacje naszego rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem osób do 25 roku życia. Podczas spotkań młodzież zapoznała się również ze zmianami dotyczącymi podejmowania pierwszej pracy, czy odbywania stażu absolwenckiego po zakończeniu szkoły.Poruszony został również temat przygotowania się do spotkania z potencjalnym pracodawcą.Zwrócono również uwagę na szereg umiejętności, które powinien posiadać, każdy kto chce, aby jego przyjaźń z rynkiem pracy była owocna i obustronna.

Młodzież uczestnicząca w spotkaniu wykazywała duże zainteresowanie omawianą tematyką. Uczniowie zadawali wiele pytań i chętnie włączali się do rozmowy.Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas spotkania zaowocuje w pierwszych chwilach tuż po ukończeniu szkoły i pomoże poruszać się świadomie na rynku pracy.


Aneta Bochenek
Agnieszka Rymut

Poprawiony: wtorek, 22 stycznia 2019 10:28
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 145 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS