Dzis jest 09.08.2020, imieniny Klary, Romana, Rozyny
advert 1
advert 2
advert 3
Stop Narkotykom PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 20:17

Stop Narkotykom - Bezpieczne Dorastanie


W ramach programu profilaktyczno - wychowawczego pt. „Stop Narkotykom - Bezpieczne Dorastanie” opracowanego  przez   Pedagogów Szkolnych i Komisję Wychowania Fizycznego, 18.03.2019r. w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza na Hali Widowiskowo - Sportowej w Ropczycach odbyły się Mistrzostwa Szkoły w badmintona dziewcząt i chłopców połączone z prelekcją przeprowadzoną przez Higienistkę Szkolną panią Halinę Rudny na temat negatywnego wpływu brania narkotyków. Celem prelekcji było uświadomienie młodzieży, że narkotyki są niezwykle szkodliwe. Uzależnienie to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną, która powoli niszczy cały organizm. Wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów, lecz także mogą zmieniać psychikę człowieka. Uzależnienie psychiczne od narkotyków powoduje, że zachwiana zostaje psychika osoby uzależnionej. Nagle wszystko inne przestaje być ważne – liczy się tylko przyjmowanie narkotyku. Taka osoba zaniedbuje wszystkie czynności życia codziennego. Oprócz tego wzrasta u niej tolerancja na narkotyk, przez co musi zażywać ciągle więcej i więcej. Leczenie tego typu uzależnienia jest bardzo trudne i odbywa się w specjalnych poradniach i grupach terapeutycznych.. Dużo częściej jednak narkotyki wywołują lub prowadzą do wielu chorób psychicznych.


tn_DSC_0456
tn_IMG-20190410-WA0005
tn_IMG-20190410-WA0011
tn_IMG-20190410-WA0013
1/4 


Choroby psychiczne, na które narażeni są narkomani, to przede wszystkim:

•    zaburzenia osobowości ,
•    zaburzenia nastroju,
•    psychozy,
•    depresja,
•    nerwica ,
•    stany lękowe.


Same narkotyki mogą także wywołać schorzenia takie, jak:

•    napady padaczkowe ,
•    udar mózgu,
•    zawał serca,
•    uszkodzenia nerek,
•    uszkodzenia wątroby.


Pani Halina Rudny zwróciła również uwagę na konieczność kształtowania przez młodego człowieka odpowiedzialności i postawy asertywnej oraz zachęcała do  prowadzenia zdrowego  trybu życia.
W szkole w ramach programu profilaktycznego - wychowawczego pt. „Stop Narkotykom - Bezpieczne Dorastanie” zorganizowano również wśród społeczności szkolnej konkurs   plastyczny  o w/w tematyce .Jury konkursowe w skład którego wchodzili pani wicedyrektor Janina Pupa, nauczyciele WF pani Monika Kubik i pan Roman Bochenek wyłonili zwycięzców :


I miejsce zajęły:

Martyna Tokarz kl.IV TL
Justyna Zych kl.IV TL
Wiktoria Lic kl.II PPW
Karolina Bereś kl. II TE
Patrycja Bizoń kl.II TE
Ewelina Mirowska kl. I TL
Diana Wytrwał  kl. III THT


Podsumowaniem konkursu było uroczyste wręczenie dyplomów i nagród w/w uczniom przez Panią Dyrektor Szkoły Janinę Pupa, które miało miejsce 10.04.2019r.
Celem programu profilaktycznego było propagowanie zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie  uzależnieniom młodzieży.


Zespół Promocji Zdrowia
Komisja Wychowania Fizycznego

Poprawiony: poniedziałek, 15 kwietnia 2019 20:26
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 107 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS