Dzis jest 04.08.2020, imieniny Dominiki, Dominika, Protazego
advert 1
advert 2
advert 3
Światowy Dzień AIDS PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 09 grudnia 2019 19:50

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS


Od 1988 roku 1 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS.


Dzień ten niesie przesłanie solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS podejmowanych na całym świecie. Z okazji tego dnia w naszej szkole 5 grudnia uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach edukacyjnych na temat profilaktyki HIV/AIDS. Zajęcia poprowadzili uczniowie klasy 3 TBM Magdalena Jodłowska i Hubert Rębisz.

W krótkim wstępie uczniowie przypomnieli zebranej młodzieży, że Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia na całym świecie. Dzień ten został ustanowiony w 1988r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.


 

tn_DSC_0433
tn_DSC_0438
tn_DSC_0439
1/3 

 

Z tej okazji odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz kampanie edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV i AIDS. Symbolem, który nam się kojarzy z HIV i AIDS jest „Czerwona Kokardka”, oznacza solidarność z osobami żyjącymi z tym problemem, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok upowszechnienia tej problematyki. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na jawne skojarzenia krew to namiętność (nie tylko gniew), walka, ale i miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. W Polsce, zgodnie z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji „Światowego Dnia AIDS”. Otrzymują je osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV i chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w tej dziedzinie. Po krótkim wstępie młodzież rozwiązywała test dotyczący wirusa HIV i AIDS. W celu konfrontacji swojej wiedzy z faktami obejrzała film dzięki, któremu przypomniała sobie, w jakich sytuacjach dochodzi do zakażenia wirusem, a w jakich nie. Na koniec spotkania Higienistka Szkolna p. Halina Rudny dokonała podsumowania informacji dotyczących HIV i AIDS oraz profilaktyki. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, co przełożyło się na jej aktywny udział w spotkaniu.
W tym roku do akcji informacyjnej na temat AIDS / HIV przyłączyła się również biblioteka szkolna. Pani Lucyna Sokołowska zorganizowała akcję informacyjną poświęconą tematyce HIV/AIDS. Młodzież mogła oglądnąć wystawę tematyczną w bibliotece szkolnej pt. „Profilaktyka w bibliotece szkolnej". Gazetka profilaktyczna powstała w trosce o dobro i bezpieczeństwo naszych uczniów.
Zajęcia edukacyjne przygotowały p. Renata Kopala, Lucyna Sokołowska oraz pedagodzy szkolni: p. Aneta Bochenek i p. Agnieszka Rymut.


Aneta Bochenek
Agnieszka Rymut
Renata Kopala
Lucyna Sokołowska

Poprawiony: poniedziałek, 09 grudnia 2019 20:09
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 209 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS