Dzis jest 13.07.2020, imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty
advert 1
advert 2
advert 3
Warsztaty Przyrodnicze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 23 lutego 2020 18:00

Warsztaty Przyrodnicze w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza
w Ropczycach


W dniu 12 lutego 2020 r. w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach odbyły się VIII Warsztaty Przyrodnicze dla Szkół Podstawowych. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli uczniowie i opiekunowie z dziesięciu szkół podstawowych z powiatu ropczycko – sędziszowskiego – łącznie 50 uczestników.


W Warsztatach uczestniczyli uczniowie:

 • Szkoły Podstawowej nr 5 w Ropczycach z opiekunem p. Wandą Klimek,
 • Szkoły Podstawowej w Nawsiu z opiekunem p. Anną Waszczuk,
 • Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej z opiekunem p. Krzysztofem Kosińskim,
 • Szkoły Podstawowej w Kozodrzy i Publicznej Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie z opiekunem p. Ewą Feret,
 • Szkoły Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej z opiekunem p. Moniką Różańską,
 • Szkoły Podstawowej w Lubzinie z p. Grażyną Tyrańską,
 • Szkoły Podstawowej w Zagorzycach Dolnych z p. Anną Łagowską,
 • Publicznej Szkoły Podstawowej w Ostrowie z p. Martą Ziobrowską,
 • Szkoły Podstawowej w Górze Ropczyckiej z p. Bogusławą Kułak .
 • tn_1
  tn_2
  tn_3
  tn_4
  1/4 


Zebranych powitał Dyrektor Zespołu Szkół: p. Mariusz Pilch oraz organizatorzy - nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół.
Następnie głos zabrał Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego p. Witold Darłak, który wręczył także nagrody zwycięzcom Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Później krótkie słowo wstępne i podziękowanie za zaproszenie skierowała do zebranych p. Dorota Wiater z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ropczycach.
Podstawowym celem zorganizowanych Warsztatów było zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań przedmiotami przyrodniczymi, zawodowymi i językami obcymi poprzez angażowanie ich do samodzielnego przeprowadzania i analizowania doświadczeń laboratoryjnych, prezentowania wyników własnych obserwacji oraz wypowiadania się w języku angielskim na temat wody i sposobów jej ochrony.


Program Warsztatów obejmował:

 1. część praktyczną, czyli wykonywanie przez ośmioklasistów ćwiczeń laboratoryjnych i ćwiczeń językowych według przygotowanych instrukcji,
 2. część teoretyczną, w której uczniowie Zespołu Szkół przedstawili prezentację multimedialną pt.: „Woda - życiodajna substancja”.


Dla uczniów szkół podstawowych zostało przygotowanych siedem ćwiczeń laboratoryjnych z zakresu biologii, chemii oraz trzy ćwiczenia rozwijające różne umiejętności językowe. Każda grupa ćwiczeniowa, licząca 3 osoby, otrzymała instrukcję i karty pracy do uzupełnienia oraz została zapoznana z zasadami bezpiecznej pracy w pracowniach i przepisami BHP.

Opiekunami grup laboratoryjnych byli uczniowie Zespołu Szkół:

 • z klasy 3 TL –.Mateusz Gawron, Jakub Kosydar, Paweł Pośko,
 • z klasy 3 TBM – Norbert Drygaś,
 • z klasy 1 EK – Kamila Sokołowska, Julia Wójcik, Izabela Ozga, Martyna Kisiel, Izabela Ziajor, Izabela Trojan, Natalia Matłok, Patrycja Ochab, Wiktoria Staroń, Jakub Oleś
 • z klasy 4 TE – Daria Walczyk i Nikola Strzok


Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń i bezpieczeństwem uczniów czuwali nauczyciele Zespołu Szkół: p. Renata Kopala, p. Katarzyna Piękoś i p. Agnieszka Róg.
P. Katarzyna Nieroda w multimedialnej klasopracowni językowej przeprowadziła zajęcia poszerzające i utrwalające słownictwo z zakresu znaczenia wody oraz zagadnień związanych z sposobami oszczędzania wody.

Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń uczniowie zostali zaproszeni na mały poczęstunek przygotowany przez uczennice z klasy 2 THT – Agatę Bochnak, Wiktorię Świderską, Weronikę Koczanowską, Kamilę Łyszczek.
W drugiej części zorganizowanych Warsztatów zebrani obejrzeli prezentację pt.: „Woda – życiodajna substancja” oraz wysłuchali informacji na temat oferty edukacyjnej Zespołu Szkół przygotowanej na rok szkolny 2020/2021.
Zorganizowane po raz ósmy w Zespole Szkół Warsztaty Przyrodnicze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Czynny udział młodzieży ze szkół podstawowych w ćwiczeniach pod opieką nauczycieli i uczniów był dla wielu interesującym przeżyciem oraz ciekawym sposobem zdobywania wiedzy.
Za pomoc w organizacji Warsztatów serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół: p. Mariuszowi Pilchowi, p. Janinie Pupa, p. Tomaszowi Wojnarowskiemu i p. Andrzejowi Świniuchowi.


Organizatorzy:
mgr Renata Kopala
mgr Katarzyna Nieroda
mgr inż. Katarzyna Piękoś
mgr inż. Agnieszka Róg


Poprawiony: niedziela, 23 lutego 2020 18:22
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 133 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS