Dzis jest 21.09.2021, imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca
advert 1
advert 2
advert 3
81 rocznica zbrodni katyńskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 23 kwietnia 2021 09:01

Polskie serce pękło –pamiętamy o zbrodni katyńskiejW tym roku obchodzimy 81 rocznicę zbrodni katyńskiej. Było to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii XX wieku.
Wiosną 1940 roku najwyższe władze ZSRR podjęły decyzję o wymordowano ok. 22 tysięcy Polaków, wziętych do niewoli po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 roku.
Egzekucji dokonywano na przełomie kwietnia i maja 1940 r. Świat miał się nigdy o tej zbrodni nie dowiedzieć. Kiedy Niemcy podali do publicznej wiadomości informację o odkryciu polskich mogli pod Smoleńskiem Stalin zaprzeczył, obwiniając o tą zbrodnię Niemców. W ten sposób powstało kłamstwo katyńskie, trwające w historii nieprzerwanie do lat 90-tych.

Katyń jest jednym z cmentarzysk świata, dających haniebne świadectwo totalitaryzmu komunistycznego. Jest miejscem nie tylko eksterminacyjnej polityki Rosji Sowieckiej wobec naszej Ojczyzny, ale i unicestwienia elit intelektualnych oraz kulturalnych naszego narodu, co kwalifikuje ten mord jako ludobójstwo. Prokuratura rosyjska uznała go za przestępstwo pospolite.
Odpowiedzialni za ten potworny mord nigdy nie ponieśli konsekwencji swoich czynów.


14 listopada 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił polskie święto państwowe oraz Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – obchodzony 13 kwietnia.
Prawda Katynia była stale obecna w świadomości Polaków. Również młode pokolenie czynnie włącza się w kultywowanie tej pamięci. W naszej szkole zostało podjętych szereg działań, aby uwrażliwić młodzież na problemy najnowszej historii Polski.
W wielu klasach zostały przeprowadzone lekcje z historii najnowszej na temat zbrodni katyńskiej i kłamstwa katyńskiego. Młodzież obejrzała prezentacje, filmy dokumentalne na temat obozów jenieckich, oraz fragmenty filmu „KatyńAndrzeja Wajdy.
Kwiecień jest obchodzony jak Miesiąc Pamięci Narodowej – dlatego również tematyka zajęć wychowawczych związana była z dziejami zbrodni katyńskiej.
Dziś żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Groby pomordowanych w Katyniu przypominają, że nasza wolność miała wysoką cenę.

Tak mówił o tym Ojciec Święty Jan Paweł II:
Klękamy przy nieznanych mogiłach z tą świadomością, że zapłacili oni szczególną cenę naszej wolności. Dali- rzec można- definitywny kształt tej wolności(…)Sprawa Katynia(…) nie może być wymazana z pamięci Europy”.


Młodzież naszej szkoły wzięła również udział w II edycji ogólnopolskiego konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Pomysłodawcą konkursu jest marszałek Sejmu RP pani Ewa Witek, a Członkami komitetu honorowego był Prezydent RP oraz ministrowie. Na konkurs wpłynęło udział około 4000 prac. Wśród nich znalazły się prace naszych uczniów:


Klasa II HM

Wymysłowska Gabriela - kategoria plastyczna
Niewiadomski Dominik - kategoria plastyczna


Klasa II EK

Bereś Magdalena - kategoria plastyczna
Matłok Natalia - kategoria plastyczna
Cesarz Aleksandra - kategoria plastyczna i literackaOpiekunem uczniów była pani Aneta Kwiatkowska.


Agnieszka Kasprzyk

Poprawiony: piątek, 23 kwietnia 2021 09:19
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 104 gości 

Pracownie w ZS