Dzis jest 21.09.2021, imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca
advert 1
advert 2
advert 3
Konstytucja 3 Maja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 28 kwietnia 2021 07:34

ROK 2021 ROKIEM KONSTYTUCJI 3 MAJA„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

Józef Piłsudski


W tym roku obchodzimy 230. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja - niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.
Przyjęta przez aklamację w dobie zagrożenia Ojczyzny Konstytucja 3 Maja była próbą zaangażowania obywateli w ratowanie Rzeczypospolitej przed atakami państw ościennych poprzez utorowanie drogi do długofalowych reform demokratycznych oraz wzmocnienia państwa w celu obrony niepodległości.
Zajmująca szczególne miejsce na kartach wspólnej historii Polski i Litwy majowa Ustawa Rządowa, przyjęta na Zamku Królewskim w Warszawie, regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.


Choć Konstytucja 3 Maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Przypominanie o znaczeniu Konstytucji 3 Maja jest ważnym elementem pamięci zbiorowej wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny.
Musimy pamiętać o wszystkich twórcach, którzy przyczynili się do powstania tego aktu - myślicielach politycznych, posłach na Sejm Czteroletni, przedstawicielach ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniach Polaków, którzy dzięki niezłomnej walce przetrwali lata niewoli i doprowadzili do odzyskania niepodległości.
Zachęcamy do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie, a wywieszenie flagi na swoim domu (w miejscu widocznym i przygotowanym do tego celu) lub udekorowanie jednego ze swoich okien symbolami narodowymi będzie przejawem naszego patriotyzmu.


Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.

Stanisław Aleksandrzak „Rocznica”


Zachęcamy również wszystkich uczniów do udziału w szkolnym konkursie wiedzy o Konstytucji 3 Maja, który odbędzie się 11 maja.
Wykażmy się patriotyzmem, chcąc zagłębiać się w ważnych kartach historii naszej Ojczyzny.


Aneta Kwiatkowska

Poprawiony: środa, 28 kwietnia 2021 08:03
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 104 gości 

Pracownie w ZS