Dzis jest 21.09.2021, imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca
advert 1
advert 2
advert 3
Fundacja DKMS PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 28 kwietnia 2021 12:04


Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach! Nie jesteś za młody by ratować życie.

 

W latach poprzednich nasza szkoła włączała się w szerzenie idei dawstwa szpiku i współpracę z Fundacją DKMS poprzez rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Ten rok we wszystkich działaniach jest wyjątkowy, jednak są osoby, które mierzą się nie tylko z trwającą pandemią koronawirusa, ale także ze znacznie większym przeciwnikiem - białaczką i innymi chorobami nowotworowymi.


Co roku w Polsce u około 12 000 osób dorosłych i dzieci zapada na białaczki i inne nowotworowe choroby układu krwiotwórczego. Dla wielu z nich jedyną realną szansą wyleczenia jest przeszczep szpiku od zdrowego dawcy. O tym, czy ktoś może być dawcą szpiku dla innej osoby, decydują antygeny zgodności tkankowej. Dawca i biorca powinni mieć je jednakowe. Niestety, bardzo trudno o tę zgodność. Najczęściej występuje ona u osób spokrewnionych, często jednak przewrotny los sprawia, że ani siostra ani brat nie mogą zostać dawcą, gdyż brak owej zgodności antygenowej – mimo pokrewieństwa.
Istnieje możliwość znalezienia niespokrewnionej osoby, która może być doskonale dobrana pod względem antygenów zgodności tkankowej
do chorego. W tym celu powstały bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

 


Obecnie, jeśli mówi się o przeszczepianiu szpiku to tak naprawdę myśli się o przeszczepianiu komórek macierzystych.


Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18 – 50 lat.

 

Sam proces rejestracji jest bardzo prosty – należy wypełnić krótki wniosek i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. W przesyłce znajdzie się formularz oraz pałeczki do pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. Ostatni krok to odesłanie pakietu pocztą do Fundacji DKMS. Należy to zrobić w specjalnej kopercie zwrotnej, która jest dołączona do przesyłki. Cała procedura jest bezpłatna, a rejestracja to kilka minut, które mogą komuś uratować życie.

Rejestrując się w bazie dawców szpiku, masz szansę uratować życie swojego „bliźniaka genetycznego”.

 

Czy oddawanie szpiku boli?

 

Istnieją dwie metody pobrania szpiku i komórek macierzystych do transplantacji.
W 85% przypadków stosuje się pobranie z krwi obwodowej (procedura przypomina oddawanie krwi). W pozostałych 15% dokonuje się pobrania z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym. Na każdym etapie procedury zadbano o to, aby ból jak najmniej doskwierał dawcy. Każde pobranie szpiku lub komórek macierzystych poprzedza kompleksowe badanie. Jeśli ktoś bardzo boi się igieł – powinien rozważyć rejestrację w bazie i to, czy uda mu się przezwyciężyć strach, jeśli okaże się, że ktoś go potrzebuje.


Zachęcamy do rejestracji w bazie dawców szpiku- to nic nie boli i nic nie kosztuje.


I Ty możesz uratować komuś życie. Sam też możesz takiej pomocy w przyszłości potrzebować.


Jeśli ktoś jest zainteresowany wolontariatem to może wejść na stronę https://www.dkms.pl/mlodzi-ratuja-zycie i wysłać zgłoszenie zawierające numer telefonu. Koordynator skontaktuje się z Wami, aby omówić wszystkie szczegóły. Każda osoba zaangażowana w takie działania otrzyma od Fundacji DKMS certyfikat potwierdzający jej działania.


Więcej informacji na ten temat oraz szczegóły dotyczące rejestracji można znaleźć na stronie Fundacji DKMS: www.dkms.pl.


Członkowie szkolnego koła PCK


Poprawiony: środa, 28 kwietnia 2021 12:18
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 96 gości 

Pracownie w ZS