Dzis jest 28.03.2024, imieniny Anieli, Kasrota, Soni
środa, 15 września 2021 12:39

Narodowe Czytanie w Zespole Szkół
im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach

Akcja Narodowego czytania na dobre wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez bibliotekę w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza. W tym roku, jak w całej Polsce, odbyła się już po raz dziesiąty.
Na auli szkolnej zgromadziła się młodzież pięciu klas trzecich. Słowo wstępne wygłosił wicedyrektor Krzysztof Klimek, który w swoim przemówieniu zacytował fragmenty tekstu, jaki wraz z pamiątkową pieczęcią nadszedł z kancelarii prezydenta RP- p. Andrzeja Dudy. Prezydent napisał, że „ubiegłoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom.

Następnie uczennica z klasy 3 TE przybliżyła zebranym genezę oraz walory tragikomedii Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Pięć wybranych scen z tego niezwykłego dramatu czytali z podziałem na role uczniowie, którzy zgłosili się do udziału w akcji Narodowego Czytania.

tn_IMG_9185
tn_IMG_9192
tn_IMG_9194
tn_IMG_9197
tn_IMG_9199
tn_IMG_9203
tn_Untitled-1

Pomimo tego, że utwór powstał w 1906 roku, wydaje się być ciągle aktualny, o czym mogła przekonać się młodzież naszego Zespołu Szkół. Piętnuje on obłudę i zakłamanie, a przy tym jest świetnie napisany. Pojęcie „dulszczyzna” na trwałe weszło do języka potocznego.
Imprezę wzbogaciły prezentacje multimedialne przygotowane przez Kamilę i Nikodema z klasy 4THM. Dla uczniów, którzy wzięli bezpośredni udział w akcji, nauczyciele bibliotekarze przygotowali dyplomy z podziękowaniem.
Obcowanie ze sztuką żywego słowa to przyjemność, zwłaszcza, jeśli czytany tekst jest ciekawy, posiada duże walory literackie i jest odpowiednio zaprezentowany. „Moralność pani Dulskiej” świetnie sprawdziła się w tej roli. Ciekawe, jaki utwór będziemy czytać w przyszłym roku. Już nie możemy się doczekać.

Organizatorki:
Małgorzata Maroń i Dorota Mucha