Dzis jest 19.04.2024, imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
Tarcza i miecz… PDF Drukuj Email
piątek, 20 lutego 2009 08:44

Klasa 1 PP wraz z nauczycielem historii Janiną Słodyczka zwiedziła wystawę 20 stycznia. Była to niecodzienna lekcja historii oparta o ekspozycję wystawy. Nauczyciel wyjaśnił uczniom na czym polegał aparat represji w systemie gwarantującym utrzymanie wewnętrznego porządku w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL).

Do ochrony porządku ustanowionego przez komunistów została powołana Służba Bezpieczeństwa (SB), która stanowiła kluczowe narzędzie obrony interesów władzy komunistycznej. SB inaczej policja polityczna najbardziej była widoczna w dobie kryzysów  społeczno-politycznych
np.: w 1968 roku, w 1970, 1980, a zwłaszcza w okresie stanu wojennego w latach 1981-1983.
Po wyborach czerwcowych w 1989 roku dokonano „kosmetycznych” zmian w strukturze SB,

a całkowicie została rozwiązana na mocy ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku.

Wykład i wystawa wzbudziły zainteresowanie uczniów, którzy jak się okazuje, niewiele wiedzą na temat najnowszej historii Polski. Takie zajęcia przybliżają ten problem, wzbudzają ciekawość i nie pozostawiają uczniów obojętnymi wobec zasygnalizowanego problemu.

Janina Słodyczka

Poprawiony: piątek, 20 lutego 2009 08:49