Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO PDF Drukuj Email
niedziela, 30 stycznia 2022 17:43

Zapraszamy do udziału w XIV edycji szkolnego konkursu polonistycznego
z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO.

Regulamin konkursu:

1. Termin i miejsce konkursu -
    28. 02. 2022 r., aula – test poprawnościowy;
    02. 03. 2022 r., lekcje 4 i 5 – pozostałe konkurencje, impreza finałowa – aula szkolna.
  2. Cele konkursu: motywowanie do dbałości o piękny i poprawny język polski; propagowanie czytelnictwa; poszerzanie wiedzy o twórczości Marii Konopnickiej (Rok 2022 - rokiem pisarki); rozwijanie zainteresowań i uzdolnień, w tym plastycznych; popularyzacja sztuki pięknego czytania; wychowanie patriotyczne.
  3. Kategorie konkursowe:
  • ZNAM JĘZYK OJCZYSTY - test sprawdzający znajomość poprawności językowej.
  • CZYTAM, BO LUBIĘ! - prezentacja wybranej książki (5-6 min.)
  • POZNAJĘ twórczość Marii Konopnickiej:
  • I. Piękne czytanie fragmentów prozy lub recytowanie wierszy Konopnickiej (4-5 min.)
  • II. Ilustracja do utworu pisarki.
  1. Zgłoszenia do 11.02.2022, natomiast ilustracje złożyć 28.02.2022 do p. M. Maroń lub p. A. Kędzior. Z każdej klasy do testu może zgłosić się maksymalnie 2 osoby. Te same osoby mogą uczestniczyć w kilku konkurencjach.
  2. Nagrody: dyplomy, oceny z j. polskiego, pochwały za aktywność (wpis do dziennika), nagrody niespodzianki. Z testu 5 najlepszych osób otrzyma oceny celujące, podobnie laureaci pozostałych kategorii.
  3. Opis poszczególnych kategorii:

ZNAM JĘZYK OJCZYSTY- test sprawdzający znajomość poprawności językowej - forma pytań zamkniętych i otwartych. Zakres sprawdzanej wiedzy – poprawność językowa (fleksja, składnia, styl, ortografia, interpunkcja, fonetyka, frazeologia) i kultura języka.

CZYTAM, BO LUBIĘ!- zaprezentowanie ulubionej/ważnej/ciekawej książki. Ocenie podlega wypowiedź ustna, jej oryginalność, kompozycja, zainteresowanie słuchaczy, argumentacja, poprawność językowa. Prezentacje wybranych książek będą się odbywać podczas imprezy finałowej na auli.

POZNAJĘ twórczość Marii Konopnickiej

I) przygotowanie i zaprezentowanie wybranego przez ucznia, ciekawego fragmentu prozy lub wiersza Marii Konopnickiej. Ocenie podlegają: płynność i bezbłędność czytanego tekstu, prawidłowa dykcja, intonacja, interpretacja, umiejętność zainteresowania słuchaczy, ogólny wyraz artystyczny.

II) ilustracje (format min. A3, technika dowolna) będą nagradzane za jakość wykonania, oryginalność, pomysłowość, wkład pracy, estetykę.

1. Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do nich na rzecz organizatorów oraz zgodę na bezpłatne wykorzystanie prac w materiałach promujących konkurs (z zaznaczeniem nazwiska autora), a także zgodę na publikację wizerunku.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Organizatorki: Małgorzata Maroń i Anna Kędzior