Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
„ZAŚPIEWAJMY RAZEM ROTĘ” PDF Drukuj Email
poniedziałek, 23 maja 2022 17:51

W dniu 23 maja 2022 roku o godzinie 9.00 społeczność Zespołu Szkół włączyła się w akcję wspólnego śpiewania „Roty” Marii Konopnickiej.
Uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali pieśń w salach oraz w auli szkolnej.
Reprezentacja szkoły składająca się z uczniów klas mundurowych wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w głównych uroczystościach, które odbyły się na sędziszowskim rynku – pod pomnikiem symbolizującym Niepodległość Polski.
Rota to opublikowany w 1908 r. wiersz Marii Konopnickiej, dokładny czas i miejsce powstania roty pozostają nieznane, choć podejmowano wiele prób ustalenia.
Wiersz składa się z czterech zwrotek, z czego trzy stanowią kanon jednej z polskich pieśni patriotycznych pod tym samym tytułem, do której w styczniu 1910 roku muzykę napisał Feliks Nowowiejski.
Pieśń została po raz pierwszy publicznie wykonana przez kilkuset chórzystów z terenów objętych zaborami 15 lipca 1910 w Krakowie w 500-rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Do dziś jest śpiewana podczas ważnych rocznic oraz uroczystości i jest uznawana za jedną z najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych.

Akcja zorganizowana została przez panią Bernadetę Frysztak – wicestarostę powiatu ropczycko - sędziszowskiego w 180 rocznicę urodzin Marii Konopnickiej, polskiej nowelistki, poetki, tłumaczki i publicystki. Patronat honorowy objęła pani Małgorzata Rauch - podkarpacki kurator oświaty.

tn_1
tn_2.