Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
Lekcja archiwalna w Rzeszowskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej PDF Drukuj Email
środa, 01 czerwca 2022 11:01

Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – urząd państwowy o uprawnieniach badawczych, edukacyjnych, archiwalnych, śledczych, lustracyjnych, poszukiwawczych i kome- moratywnych.

27 maja 2022 roku, uczniowie klasy 3 technikum ekonomicznego wraz z opiekunami p. Aldoną MajewskąDudek, p. Anetą Kwiatkowską oraz p. Agatą Wojnarowską spotkali się z pracownikami Okręgowego Archiwum IPN w Rzeszowie. Spotkanie zostało podzielone na trzy panele.
Zajęcia
w Czytelni Akt Jawnych, które poprowadzili p. Agnieszka Skrzypek, p. Ewa Pilch i p. Karol Krzyszczuk - pracownicy Oddziałowego Archiwum IPN. Uczniowie mogli zapoznać się z dokumentami dot. naszego patrona szkoły oraz materiałami archiwalnymi wytworzonymi przez organy bezpieczeństwa państwa związane z ówczesnymi mieszkańcami Ropczyc (akta osób skazanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie na karę więzienia, akta prokuratorskie, księgi aresztowanych, sprawy obiektowe). Pracownicy Archiwum przedstawili również zasady korzystania z materiałów archiwalnych zgromadzonych przez IPN. Ponadto zapoznali uczniów z aplikacjami dostępnymi w Czytelni Akt Jawnych.

tn_1
tn_2
tn_3
tn_4
tn_5
tn_6
tn_7
tn_8

Pan Igor Witowicz przedstawił uczniom projekt „Archiwum Pełne Pamięci”. Zachęcił zgromadzonych do podjęcia współpracy z IPN w celu pozyskania i zabezpieczenia zbiorów prywatnych dla przyszłych pokoleń. Przedstawił możliwości włączenia prywatnych darowizn do zasobu archiwalnego i możliwości wykorzystania przekazanej dokumentacji w publikacjach, wystawach, projektach naukowych i edukacyjnych. Pamiętajcie wszystkie pamiątki rodzinne szczególnie dokumenty są cennymi źródłami historycznymi! Nie wyrzucamy starych dokumentów!

Młodzież, miała również możliwość zwiedzenia magazynów archiwalnych.
Pracownik IPN przedstawił specyfikę zgromadzonych archiwaliów, sposób i warunki przechowywania, zabezpieczania i konserwacji dokumentów w pracowni reparacji.

Ostatnią częścią wizyty w IPN w Rzeszowie był historyczny spacer po mieście.
Dr Jacek Magdoń oprowadzając zgromadzonych po centrum Rzeszowa, wskazał miejsca ważne dla historii miasta
i opowiadał o związanych z nimi wydarzeniach. Szczególnym miejscem jest Pomnik Żołnierzy Wyklętych i Krzyż Ofiar Komunizmu, gdzie możemy znaleźć nazwiska żołnierzy wyklętych z naszego powiatu jak Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Franciszek Błażej, Józef Rzepka, Karol Chmiel. Oficerowie ci zostali pozbawieni życia w egzekucji 1 marca 1951, a w 2011 roku w dzień ten zostało ustanowione polskie święto państwowe pod nazwą Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Składamy serdeczne podziękowania dla pracowników Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, szczególnie Pana dr Jacka Magdonia, za możliwość odwiedzenia Archiwum IPN oraz poznania zasad jego funkcjonowania.

Poprawiony: środa, 01 czerwca 2022 11:56