Dzis jest 18.04.2024, imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy
WSPÓLNOTA CENACOLO PDF Drukuj Email
piątek, 04 listopada 2022 12:06

SPOTKANIE MŁODZIEŻY Z PRZEDSTAWICIELAMI WSPÓLNOTY CENACOLO

28 października w progach naszej szkoły zagościli panowie Sylwester i Kamil- członkowie wspólnoty Cenacolo. Podczas kilku spotkań z młodzieżą naszej placówki na auli szkolnej dali niezwykłe świadectwo przemiany swojego życia.
Włoskie słowo „ cenacolo” oznacza „Wieczernik”, czyli miejsce, w którym odbyła się ostatnia wieczerza. Jest to miejsce symboliczne, podkreśla istotę wspólnoty i przemianę zachodzącą w ludziach tam mieszkających. Jej założycielką jest włoska zakonnica - siostra Elwira Petrozzi. Będąc dzieckiem w wielodzietnej rodzinie, w objętych wojną Włoszech doświadczyła biedy, głodu i upokorzeń związanych z alkoholizmem ojca. Odegrało to kluczową rolę w odnalezieniu drogi jaką obrała i do dzisiaj podąża. Domy wspólnoty działają w dwusdziestu krajach. W Polsce jest ich pięć.

Mieszkańcy domu Cenacolo to ludzie, którzy szukają pomocy – pragną uwolnić się od uzależnienia. Utrzymują się z pracy własnych rąk – uprawiają ziemię, hodują zwierzęta. Istotną rolę ogrywa modlitwa i życie we wzajemnym braterstwie, a więc uczenia się od siebie wzajemnie cierpliwości, przebaczenia, rozmowy, wspólnego działania. Mieszkańcy dają świadectwo zmiany swego życia zawsze, gdy ktoś tego potrzebuje- czynią to w szkołach, kościołach, więzieniach. Marzeniem wielu z mieszkających w tej społeczności mężczyzn jest założenie w przyszłości kochającej się i wspierającej w trudnościach rodziny. Wielu mężczyzn opuszczających wspólnotę osiąga ten cel.
Świadectwo zaproszonych gości zainteresowało i poruszyło młodzież, czego dowodem było skupienia na twarzach młodych ludzi.

tn_1_wynik
tn_2_wynik