Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
II Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Zdrowiu PDF Drukuj Email
czwartek, 24 lutego 2011 14:29
„Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz, Aż się zepsujesz.”

Jan Kochanowski

II Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Zdrowiu

Dzięki  staraniom Dyrekcji oraz Zespołu Promocji Zdrowia, w roku ubiegłym Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach otrzymał certyfikat przyjęcia do Sieci Szkół Promujących Zdrowie Rejonu Dębica i za główny cel obrał sobie szerzenie wiedzy o zdrowym stylu życia oraz postaw odpowiedzialności za własne zdrowie.

Podkreślając jak ważny jest zdrowy styl życia, a jednocześnie zachęcić szkoły ponadgimnazjalne z naszego powiatu do przystąpienia do Sieci Szkół Promujących Zdrowie, Zespół Promocji Zdrowia zorganizował  II Turniej Wiedzy o Zdrowiu pod hasłem : „Psychospołeczna rola jedzenia w życiu człowieka”. 8 kwietnia 2009 r. odbyły się eliminacje szkolne, do zmagań zgłosiło się 40 osób, a 7 z najlepszymi wynikami zakwalifikowało się do finału.

Uroczysty Finał  Turnieju, odbył się 29 kwietnia 2009 r. w Zespole Szkół .

Swoją obecnością zaszczycili nas mili goście w osobach:

• pani dyrektor Janina Pupa
  • pan dyrektor Andrzej Świniuch
  • pani Maria Oleś – przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół
  • pani Halina Rudny i Małgorzata Felińska – higienistki z Zespołu Szkół
  • pani Aneta Bochenek – pedagog szkolny

Uczestnikami Turnieju byli uczniowie reprezentujący wszystkie szkoły ponadgimnazjalne powiatu ropczycko-sędziszowskiego:

• z Liceum Ogólnokształcącego w  Sędziszowie Małopolskim z panią  Anną Marć
  • z Liceum Ogólnokształcącego  w Ropczycach z Panią  Bożeną Piekarską
  • z Zespołu Szkół Agro Technicznych z panią  Dorotą Dudzińską
  • z Zespołu Szkół Zawodowych w Sędziszowie Małopolskim z panią Marią Parys
  • oraz gospodarze Turnieju z Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza

Turniej składał się z dwóch części:

• teoretycznej, w której uczestnicy odpowiadali  pisemnie na pytania zamknięte dotyczące:
  • znajomości zasad racjonalnego żywienia,
  • składników pokarmowych, ich znaczenia, roli w organizmie, źródeł występowania,
  • zasad funkcjonowania organizmu ludzkiego,
  • roli jedzenia w życiu człowieka,
  • chorób społecznych i cywilizacyjnych - dietozależnych  (otyłość, choroby sercowo– naczyniowe, cukrzyca, osteoporoza, próchnica, niedobory żywieniowe, choroby nowotworowe),
  • chorób będących konsekwencją zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia, ortoreksja).

• plastycznej : plakat o  tematyce: „Profilaktyka zaburzeń odżywiania człowieka”.

W pierwszej części Turnieju uczestnicy zmierzyli się z przygotowanym testem, liczącym 40 pytań zamkniętych, a jury w składzie: pani Aneta Bochenek – pedagog szkolny i pani Halina Rudny – higienistka szkolna, dokonały wyboru najlepszych plakatów przywiezionych przez uczniów. Następnie odbyła się cześć artystyczna, w której   uczniowie Zespołu Szkół przedstawili kilka prezentacji dotyczących zasad zdrowego odżywiania oraz zaburzeń z nimi związanych. Przedstawiono także wyniki ankiety pt. „Czy prowadzisz zdrowy tryb życia” - przeprowadzonej na grupie 530 uczniów naszej szkoły.

Po prezentacjach nastąpiło  ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom.

Zwycięzcami Turnieju w kategorii :

test wiedzy zostały:

I miejsce – Sylwia Ocytko - ZSZ Sędziszów Młp.
II miejsce –  Marta Wójcik -  LO Sędziszów Młp.
III miejsce –  Kisiel Magdalena - LO Ropczyce

praca plastyczna zostały:

I miejsce – Aleksandra Węgrzyn  -  LO Ropczyce
II miejsce – Marta Wójcik  -  LO Sędziszów Młp.
III miejsce – Katarzyna Stefanik -  ZS Ropczyce

Na zakończenie Turnieju zaprosiliśmy wszystkich jego uczestników i gości na   degustację zdrowej żywności przygotowanej przez uczniów naszej szkoły.

Zespół Promocji Zdrowia składa serdeczne podziękowania dobroczyńcom, dzięki którym możliwy był zakup nagród dla zwycięzców Turnieju:

• Radzie Rodziców Zespołu Szkół,
  • Kierownictwu Apteki Cefarm, ul Grunwaldzka 1 w Ropczycach,