Dzis jest 04.07.2020, imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda
advert 1
advert 2
advert 3
Festiwal w Łodzi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 10 maja 2011 10:57
„Zaśpiewały w Łodzi po rosyjsku”

W dniach 13-14 kwietnia 2011 roku odbył się w Łodzi I Ogólnopolski  Festiwal Piosenki Rosyjskiej dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych . Imprezę zorganizowano w 50 rocznicę lotu w kosmos pierwszego człowieka Jurija Gagarina  pod hasłem:  „Ziemlia w illiuminatorie”- od tradycji do współczesności.

O ogromnej popularności języka rosyjskiego w Polsce świadczy fakt, iż w pierwszym etapie konkursu, który odbył się w marcu uczestniczyło ok. 400 wykonawców z całego kraju . Po przesłuchaniu nagrań  Jury konkursu zakwalifikowało do udziału w finale ponad 100 uczniów, w tym cztery uczennice z ropczyckich szkół ponadgimnazjalnych.
Zespół Szkół imienia ks. dra Jana Zwierza reprezentowały Marta Kubik, Ewa Wojnarowska oraz Wioletta Ochab, zaś Zespół Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa - Agata Dziedzic. Uczennice do konkursu przygotowała pani Anita Bieniasz.
Podczas dwóch dni konkursu  na scenie filharmonii łódzkiej zaprezentowano 85 utworów muzycznych o różnej tematyce. Młodzież wykonywała zarówno piosenki tradycyjne (romanse, ballady, pieśni ludowe) jak i utwory współczesne (pop, rock, disco).  Zmagania uczestników obserwowali również goście honorowi, między innymi- ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksandr Alekseev oraz wiceprezydent miasta Łodzi Krzysztof Piątkowski.Festiwal zorganizowali: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Wydawnictwo Szkolne PWN, XII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi, XV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Łodzi we współpracy z Fundacją Russkij Mir, MAPRYAL oraz Rosyjskim Ośrodkiem Nauki i Kultury w Warszawie.


Celem pierwszej edycji festiwalu było przybliżenie uczniom piosenki rosyjskiej - zarówno tradycyjnej, jak i współczesnej. Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, impreza ma zachęcić młodych ludzi do doskonalenia własnych umiejętności językowych, a nauczycieli do popularyzacji kultury rosyjskiej. Ich zdaniem, w Polsce od kilku lat trwa renesans kultury i języka rosyjskiego.


Anita Bieniasz
Poprawiony: wtorek, 10 maja 2011 12:15
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 98 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS