Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
Rocznica urodzin Patrona PDF Drukuj Email
wtorek, 30 września 2008 21:20

105 rocznica urodzin Patrona Zespołu Szkół, ks. dra Jana Zwierza

Dnia 8 września 2008 roku w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza odbył się uroczysty apel z okazji 105 rocznicy urodzin Patrona naszej szkoły.

Apel jak co roku przygotowała wraz z młodzieżą mgr Janina Słodyczka – nauczyciel historii. Apel ten jest corocznym przypomnieniem naszym uczniom jak wielkim człowiekiem był ksiądz doktor, jakie zasługi miał dla naszej ropczyckiej społeczności i dlaczego to właśnie on jest Patronem Zespołu Szkół. W apelu przedstawiono życiorys księdza, wiersze i piosenki poświęcone jego postaci oraz przytoczony poniżej tekst.

Postać księdza Jana Zwierza na trwałe wpisała się w dzieje Ropczyc. Jego zasługi dla powstania i rozwoju szkół średnich w Ropczycach są niezaprzeczalne. By uhonorować tego niezwykłego człowieka postanowiono nadać Zespołowi Szkół w Ropczycach Jego imię.

Uroczystości z tym związane trwały 2 dni, 6 i 7 czerwca 1998 roku. Rozpoczęły się mszą świętą, a następnie w budynku „D” Zespołu Szkół nastąpiło otwarcie Izby Patrona. Zgromadzono tu przedmioty i pamiątki po księdzu Zwierzu. Miała miejsce również sesja popularno-naukowa poświęcona nowemu Patronowi.

W drugim dniu uroczystości poświęcono sztandar Zespołu Szkół w Ropczycach. Dokonał tego ksiądz biskup Kazimierz Górny, który między innymi powiedział: „Pobłogosław Boże ten sztandar, należący do Zespołu Szkół imienia księdza doktora Jana Zwierza. Gratuluję Ropczycom tej wspaniałej decyzji, by Jego imieniem nazwać szkołę. Potrafił On służyć ludziom, młodzieży, dlatego z taką radością i wzruszeniem wspominamy Go dzisiaj.”

Poświęcono także tablicę pamiątkową na frontonie szkoły, przed którą stoją kwiaty i często palą się znicze, jako dowód naszej pamięci o tym wielkim człowieku, który 66 lat ze swojego pracowitego życia poświęcił Ropczycom. Przybył do Ropczyc we wrześniu 1929 roku i pozostał tu aż do śmierci. Zmarł 19 maja 1995 roku w wieku 92 lat.

Ksiądz Zwierz stał się przykładem dla innych jak należy kochać ojczyznę, swoje miasto, a zwłaszcza to co rodzinne i polskie. Ksiądz doktor w pamięci ropczyckiego społeczeństwa pozostanie na zawsze nie tylko jako pionier i twórca szkolnictwa zawodowego, ale także jako twórca awansu społecznego i gospodarczego Ropczyc. Najlepiej wyrażają tą prawdę słowa księdza Franciszka Jarząb-Łagowskiego: „O założycielu Ropczyc, królu Kazimierzu mówi się, że zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Jakie Ropczyce zastał ksiądz Zwierz a jakie zostawił najlepiej widzą Ropczyczanie.”

Ksiądz Zwierz oprócz widocznych dowodów swego życia poświęconego Ropczycom pozostawił tez nam przesłanie:

„Kochajcie swoje miasto.Uczcie się jego historii, nie mówcie źle o ropczyckim grodzie,mieście waszego urodzenia, edukacji, pracy i zamieszkania.Wygląd naszego miasta świadczy o poziomie naszej kultury.”

Opracowała Janina Słodyczka

Poprawiony: sobota, 04 października 2008 20:29