Dzis jest 19.12.2018, imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli
advert 1
advert 2
advert 3
Dzień Wegetarian PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 11 stycznia 2012 09:52


W Polsce wegetarianizm promują takie jednostki jak Stowarzyszenie Empatia
czy Fundacja Viva!, które aktywnie walczą o prawa zwierząt.

Choć mogłoby się wydawać, że wegetarianie to osoby, które po prostu nie jedzą mięsa, okazuje się że jest wiele odmian wegetarianizmu.

 

  • Laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm) – polega na rezygnacji z potraw mięsnych. Do jadłospisu dopuszczone są natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego: nabiał, jajka, miód. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie.
  • Laktowegetarianizm – laktowegetarianie dopuszczają spożywanie mleka i jego przetworów, ale rezygnują z jajek.
  • Owowegetarianizm – dieta, która z produktów zwierzęcych dopuszcza jedynie spożywanie jajek.
  • Weganizm – polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów wytwarzanych przez zwierzęta, w tym mleka, serów, jaj.
  • Frutarianizm – to ekstremalna forma wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, fruktarianie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, gdyż uważają, że zbieranie roślin je uśmierca.
  • Liquidarianizm - dieta oparta na spożywaniu witariańskiego pokarmu pod postacią soku. Stosujący tę dietę uważają, że nie obciąża organizmu, jednocześnie dostarczając wszystkich potrzebnych do funkcjonowania składników mineralnych
    i witamin.
  • Sprautarianizm - dieta oparta na spożywaniu w większości kiełków.

 


Największe autorytety w świecie polityki, pisarze, filozofowie, wynalazcy, aktorzy, piosenkarze – byli wegetarianami. Lista sławnych „roślinożerców” jest dość długa: Pitagoras, Platon, Leonardo da Vinci, Albert Einstein, pisarz George Bernard Shaw czy muzyk Paul McCartney. Kiedyś ludzie nie jedzący mięsa byli postrzegani jako dziwacy. Obecnie sytuacja się zmieniła – życie bez mięsa zyskuje wciąż nowych zwolenników.Nikogo nie namawiamy do zmian sposobu odżywiania, jednak w tym dniu warto spróbować choć jednego wegetariańskiego dania. Być może przypadnie wam do gustu.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: środa, 11 stycznia 2012 10:03
 

Dzisiaj mamy:


środa
grudnia 2018
19