Dzis jest 19.12.2018, imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli
advert 1
advert 2
advert 3
Ogólnopolski Dzień Transplantacji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 26 stycznia 2012 08:10

Zostaw serce na ziemi


26 stycznia  obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. To dzień, w którym dużo mówi się o szansach i nadziejach, jakie niesie przeszczep narządów.  To rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 r. w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wówczas 621. taki zabieg na świecie. Pierwszy miał miejsce w 1954 roku w Bostonie. Nie zabieram swoich organów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są na ziemi - tym hasłem w Dniu Transplantacji promowane są przeszczepy organów od zmarłych. Wielu Polaków wciąż nie zgadza się na oddanie organów swojego bliskiego dla potrzebujących chorych. Z drugiej strony nie myślą o tym co czują osoby czekające na przeszczep. 46 lat polskiej transplantologii to przełamywanie barier mentalnych w społeczeństwie, służące rozwojowi tej bardzo wrażliwej na zachowania społeczne dziedziny medycyny.
Na pobranie nerki do pierwszego przeszczepu potrzebna była zgoda prokuratury. Obecnie, na mocy obowiązującego prawa, narządy można pobrać od każdego zmarłego, jeśli za życia nie zastrzegł, że sobie tego nie życzy i nie zgłosił swojej decyzji
w specjalnym rejestrze sprzeciwu. Wystarczy orzeczenie o śmierci mózgu i zgoda rodziny na pobranie narządów. Narządy jednego dawcy mogą uratować i przedłużyć życie siedmiu osób.
Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 10 tys. osób z przeszczepionymi narządami. Najczęściej przeszczepianym organem są nerki (1001 przeszczepów w 2011 r.),
a następnie wątroba, serce i płuco. W 2011 r. przeszczepiono w sumie w Polsce
1411 narządów od zmarłych dawców (o 64 więcej niż rok wcześniej i o 279 więcej niż dwa lata wcześniej). Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepy było pod koniec ub. r. 1939 osób.

 


Nie bójmy się przeszczepów - apelował minister prof. Zbigniew Religa, który po raz pierwszy w Polsce przeszczepił serce.


Ogólnopolski Dzień Transplantacji to doskonały moment na trudną rozmowę
o transplantacji. To czas kiedy możemy porozmawiać w rodzinie czy wśród znajomych
o tym jakże ważnym temacie, ocierającym się o śmierć, chorobę ale dającym nowe życie.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: czwartek, 26 stycznia 2012 08:26
 

Dzisiaj mamy:


środa
grudnia 2018
19