Dzis jest 27.10.2020, imieniny Iwony, Noemi, Szymona
advert 1
advert 2
advert 3
List do Rodziców PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 01 marca 2012 10:00

Szanowni Państwo!


Z myślą o rodzicach i uczniach klas III gimnazjów, którzy niedługo będą dokonywali wyboru dalszej drogi edukacyjnej, przygotowaliśmy ten list oraz informator „strefa gimnazjalisty”. Mają one na celu dopomóc Państwu i Państwa dzieciom w podjęciu tej ważnej życiowej decyzji. Prowadzone badania wykazują, że młodzież oczekuje porady dotyczącej wyboru zawodu najczęściej od swoich rodziców. Chcemy Państwu przedstawić czynniki, które należy brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej, a także testy umożliwiające zbadanie swoich predyspozycji zawodowych. Ważne jest, by przeanalizować je wszystkie pod kątem tego, co ma wartość dla samego ucznia i jego rodziny. Rozważmy zatem, jakie trudności mogą mieć dzieci
w procesie wybierania dalszej ścieżki edukacji i co należy brać pod uwagę, wybierając szkołę.  


Jakie czynniki należy analizować, podejmując decyzję o dalszym kierunku kształcenia?


  1. Potencjał intelektualny dziecka, czyli tempo przyswajania nowych treści, łatwość zapamiętywania, kojarzenia, logicznego myślenia, łatwość uczenia się. Rodzice często uważają, że podjęcie nauki przez dziecko średnio zdolne
    w szkole o wysokim poziomie nauczania spowoduje jego podciągnięcie się
    w nauce poprzez starania „dopasowania się do grupy”. Niestety, jeśli uczeń znajdzie się w bardzo mocnej klasie, istnieje duże ryzyko, że szybko zniechęci się i będzie się czuł odrzucony, gorszy od innych. Człowiek powinien umieć robić coś konkretnego, mieć w życiu pasję, a nie tylko zarabiać na utrzymanie. Lepiej jest swoją przyszłość zaplanować, niż pójść na żywioł. W tym sensie wybór szkoły czy kierunku studiów powinien być wyborem planowym.

Urszula Mita

czytaj całość

Poprawiony: środa, 11 lipca 2012 22:05