Dzis jest 19.12.2018, imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli
advert 1
advert 2
advert 3
Światowy Dzień Wody PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 22 marca 2012 11:29


Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 884 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Oznacza to w przybliżeniu, że jedna ósma mieszkańców Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. Jedynie 3% z nich żyje w Europie; 53% pochodzi z Azji, 38% z Afryki.
To, że znajdujemy się w gronie szczęściarzy, których ten problem nie dotyczy teraz, nie znaczy, że nie może nas spotkać w przyszłości. „Brak dostępu do wody może dotknąć każdego mieszkańca Ziemi. Świadomie lub nie, wszyscy przyczyniamy się do zmniejszania zasobów wody pitnej."
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Wody brzmi "Bezpieczeństwo Wody i Żywności" (Water and Food Security).

 


Światowy Dzień Wody w 2012 roku ma zwrócić uwagę opinii międzynarodowej na ścisłą zależność między wodą a bezpieczeństwem żywnościowym, gdyż głównie od jej jakości zależą plony uprawianych roślin oraz stan zwierząt hodowlanych. Ma to bezpośrednie przełożenie na problem wyżywienia, bo jak alarmują agendy ONZ, miliony ludzi na Ziemi odczuwają chroniczny głód.
Tymczasem ocenia się, iż aż 30 procent żywności wyprodukowanej na świecie marnuje się, nigdy nie trafiając do konsumentów. Tym samym marnuje się też woda, użyta do wyrobu tych artykułów. Woda pitna, której tak bardzo gdzie indziej potrzeba. Dlatego tylko jej oszczędne zużycie w skali całej Ziemi pozwoli, zdaniem specjalistów FAO, "zapewnić żywność dla wszystkich ludzi".
Problem jest coraz poważniejszy, gdyż "wzrost populacji, urbanizacja, zmiana nawyków żywieniowych, rozwój zasobów przeznaczonych do produkcji biopaliw oraz wzrost kosztów energii - prowadzi do postępującego i ciężkiego niedoboru wody, co zagraża bezpieczeństwu żywności".

 


JAK CODZIENNIE OSZCZĘDZAĆ WODĘ?

 1. Kiedy myjemy zęby, do płukania ust używajmy kubka zamiast bieżącej wody.Zużyjemy tylko 0,5 litra zamiast 16 litrów!
 2. Kiedy myjemy zęby lub twarz, zwracajmy uwagę, żeby woda nie była cały czas odkręcona.
 3. Kiedy myjemy ręce, strumień wody nie musi wypływać z maksymalną siłą.
 4. Bierzmy szybki prysznic zamiast kąpać się w wannie! Pełna wanna to około 180 litrów wody, podczas gdy jedna minuta kąpieli pod prysznicem to około
  10 litrów wody.
 5. eżeli kąpiemy się w wannie, nie nalewajmy wody do pełna. Napełniajmy wannę w 1/3 pojemności. Pamiętajmy, żeby najpierw zatkać odpływ korkiem. To nic, że przez pierwsze kilka sekund leci zimna woda: ogrzeje się,
  gdy dodasz gorącej.
 6. Pamiętajmy, że nie musimy za każdym razem spuszczać całej wody ze spłuczki w toalecie. Zazwyczaj spłuczka ma dwa przyciski mniejszy i większy. Zawsze najpierw użyjmy mniejszego.
 7. Naprawmy kapiące krany. Jeżeli kran kapie z częstotliwością „kropla na sekundę‟, to rocznie może wykapać 11935 litrów wody!
 8. Nie myjmy naczyń pod bieżącą wodą. Kiedy zmywamy ręcznie, napełnijmy jedną komorę zlewu (lub miskę) wodą z płynem. Spłukujmy szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
 9. Do mycia samochodu używajmy wody z wiadra, a nie z węża.
 10. Nie wylewajmy wody, jeśli możemy jej użyć np. do podlewania kwiatów, ogrodu czy do sprzątania.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: czwartek, 22 marca 2012 13:36
 

Dzisiaj mamy:


środa
grudnia 2018
19