Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
Zagraniczne praktyki PDF Drukuj Email
środa, 27 czerwca 2012 07:53

W maju tego roku uczennice trzeciej klasy technikum hotelarskiego pojechały do Niemiec na praktyki do hoteli i restauracji. Praktyki udało się zorganizować dzięki staraniom pani Urszuli Pająk, która zajęła się wszystkim już wiele miesięcy naprzód. „Bardzo podobało mi się na praktykach. Miejscowość była niezwykle piękna, ludzie pomocni oraz wyrozumiali – opowiada Edyta Maciołek, jedna z praktykantek, uczennica klasy 3 THT – w wolnych chwilach chodziłam po plaży, zwiedzałam okolicę, poznałam nowych ludzi oraz nowe miejsca”. Edyta ponad miesiąc czasu spędziła w miejscowości Gernsheim nad Renem. Tam pracowała w małym, przytulnym hotelu Rheingold, położonym zaraz nad brzegiem rzeki. Do jej obowiązków należała przede wszystkim obsługa gości w restauracji oraz przygotowywanie stolików. Praca nie była ciężka, do tego przynosiła wiele satysfakcji. Na początku nie było łatwo się porozumieć pomimo znajomości podstaw języka niemieckiego ale z biegiem czasu komunikacja przebiegała coraz sprawniej, co jest niewątpliwą korzyścią z odbywania praktyk za granicą.
Do ogólnej poprawy znajomości języka obcego dochodzi przecież nauczenie się żargonu zawodowego w innym języku oraz wiedza praktyczna, niezbędna do elastycznego reagowania na potrzeby rynku pracy, a to jest  dużym atutem w dzisiejszym świecie.

Jolanta Bukowska, inna praktykantka, tak opisuje swoje doświadczenia:

„W ciągu pierwszego tygodnia zostałam wprowadzona w swoje obowiązki. Ludzie,
z którymi pracowałam, zarówno przełożeni jak i współpracownicy, wywarli na mnie bardzo pozytywne wrażenie, od samego początku wykazywali się uprzejmością, tolerancją
i cierpliwością. Przyswajanie zasad obsługi wraz z językiem nie szło w parze,
lecz z czasem obie czynności zaczęły mi wychodzić.

Podczas mojego pobytu w Niemczech nauczyłam się wielu nowych rzeczy: jak należy zbierać brudne naczynia i jak podawać potrawy. Składałam również serwetki
i nakrywałam do stołów. Pomagałam w przygotowaniu i w obsłudze przyjęć okolicznościowych. Nauczyłam się profesjonalnie obsługiwać gościa.

Poznałam kulturę i zwyczaje jakie panują w tym kraju, a także zdobyłam doświadczenie
w pracy hotelarskiej, co zapewne zaprocentuje w przyszłości.

W wolnym czasie z koleżanką zwiedzałyśmy okoliczne miejscowości, nie unikając przy tym niesamowitych wrażeń i niezapomnianych przygód, których przywołane wspomnienia do dziś wywołują uśmiech na mojej twarzy. Przez nasze ‘krajoznawcze’ wycieczki miałyśmy okazję poznać naturę Niemców oraz ich sposób bycia. Byłyśmy zdecydowanie miło zaskoczone. Uprzejmość, chęć pomocy innym, poczucie humoru- to tylko nieliczne zalety naszych sąsiadów. Poza tym w wolnym czasie korzystałyśmy z uroków miasta
i dopisującej pogody. W czasie ładnej pogody korzystałyśmy z pięknej plaży.

W dniu wyjazdu nie obyło się bez obietnic pisania wiadomości, podziękowań i słów uznania, a także…łez. W tak krótkim czasie bardzo przywykłam do tego miejsca, oraz do ludzi, zwłaszcza współpracowników i szefa, gdyż to właśnie im zawdzięczam to,
że uśmiech na mojej twarzy gościł tak często. Sądzę, że było to ciekawe doświadczenie,
z pewnością pojechałabym tam drugi raz, gdybym tylko miała taką możliwość…”

S8005842
S8005843
S8005853
S8005854
S8005855

Także Jadwiga Maciołek, która pracowała w hotelu i  restauracji Monika w Büttelborn, ma miłe wspomnienia:

„pracowałam w restauracji hotelowej gdzie stałam za barem i przygotowywałam napoje, nauczyłam się wtedy przygotowywania różnych drinków.  Przez parę dni pracowałam również na pokojach. Uczestniczyłam również w wielu imprezach na których zobaczyłam jak się bawią podczas urodzin.  Atmosfera  podczas praktyk była bardzo fajna, pracownicy jak i goście byli dla mnie bardzo mili i wyrozumiali gdy czegoś nie rozumiałam. W wolnym czasie zwiedzałam okolice hotelu, dużo czasu spędzałam z pracownikami.
Dzięki praktykom podszkoliłam język niemiecki, nauczyłam się dużo rzeczy związanych
z restauracją  jak również na zakończenie otrzymałam certyfikat, który może mi pomóc
w szybszym znalezieniu pracy. Na praktykach było bardzo fajnie i jeśli bym mogła to pojechałabym tam jeszcze raz.” Nasze uczennice zrobiły na pracodawcach tak duże wrażenie swoją sumiennością i pracowitością, że niemieckie hotele już pytają
o następnych praktykantów.

Zapraszamy wszystkich, którzy szukają kontaktu ze światem pracy, wszystkich otwartych na nowe doświadczenia i inne kultury aby wstąpili w mury naszej szkoły.

G. Veith

Poprawiony: środa, 27 czerwca 2012 08:10