Dzis jest 28.03.2024, imieniny Anieli, Kasrota, Soni
Warsztaty Przyrodnicze PDF Drukuj Email
poniedziałek, 28 stycznia 2013 21:52

Gościem Honorowym zorganizowanych Warsztatów była p. Dorota Wiater z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Zebranych powitała Dyrekcja Zespołu Szkół:
p. Mariusz Pilch, p. Janina Pupa, p. Andrzej Świniuch oraz organizatorzy - nauczyciele
i uczniowie Zespołu Szkół.

Podstawowym celem zorganizowanych Warsztatów było zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań przedmiotami przyrodniczymi i zawodowymi poprzez angażowanie ich do samodzielnego  przeprowadzania i analizowania doświadczeń laboratoryjnych, a także prezentowania wyników własnych obserwacji.

Program Warsztatów obejmował:

1. część praktyczną, czyli wykonywanie przez gimnazjalistów ćwiczeń laboratoryjnych według przygotowanych instrukcji
  2. część teoretyczną, w której uczniowie Zespołu Szkół przedstawili prezentację multimedialną pt.: „Woda – ciekawy związek chemiczny”, przygotowaną
    z okazji Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody.

Dla uczniów szkół gimnazjalnych zostało przygotowanych osiem ćwiczeń laboratoryjnych z zakresu biologii, chemii i przedmiotów budowlanych. Każda grupa ćwiczeniowa, licząca 3 osoby otrzymała instrukcję i karty pracy do uzupełnienia oraz została zapoznana
z zasadami bezpiecznej pracy w pracowniach i przepisami BHP. Opiekunami grup laboratoryjnych byli uczniowie Zespołu Szkół:

z klasy 3a LP - Martyna Anyszek, Joanna Bukowska, Karolina Durał, Mariola Sołtys, Magdalena Świder, Patrycja Wrona, Martyna Zapał oraz Karolina Cabaj
i Edyta Walczyk,

z klasy 3 TB – Kamil Górecki i Kamil Saj,
z klasy 4 TE – Dariusz Nowak, Jacek Świerad, Krzysztof Wójtowicz.

Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń i bezpieczeństwem uczniów czuwali nauczyciele Zespołu Szkół: p. Renata Kopala, p. Agnieszka Róg i p. Katarzyna Piękoś.
Po  wykonaniu wszystkich ćwiczeń uczniowie zostali zaproszeni na mały poczęstunek przygotowany przez uczennice klasy 3 THT: Sabinę Kulawiak i Anetę Sroka.
W drugiej części zorganizowanych Warsztatów zebrani obejrzeli prezentację pt.: „Woda – ciekawy związek chemiczny” oraz wysłuchali informacji na temat oferty edukacyjnej Zespołu Szkół przygotowanej na rok szkolny 2013/14, ze szczególnym uwzględnieniem kierunków: technik technologii ceramicznej, technik ochrony środowiska i technik budownictwa.

Zorganizowane po raz pierwszy w Zespole Szkół Warsztaty Przyrodnicze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Czynny udział młodzieży gimnazjalnej w ćwiczeniach pod opieką nauczycieli i uczniów był dla wielu interesującym przeżyciem i  ciekawym sposobem zdobywania wiedzy.

Za pomoc w organizacji Warsztatów serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół:
p. Mariuszowi Pilchowi, p. Janinie Pupa, p. Andrzejowi Świniuchowi.

Organizatorzy:
mgr Renata Kopala